Koja je najbolja krema za bubuljice?

Koja je najbolja krema za bubuljice?

Autor:

Treba vam krema za bubuljice, a ne znate koja daje vidljive rezultate?  Neće svaka krema djelovati, zato saznajte kako da izaberete najbolju.

Ako ste u stalnoj borbi sa upornim bubuljicama koje vam ne daju mira, onda je ovaj tekst upravo za vas. Bubuljice stvarno znaju da budu uporne i dosadne, a da ne spominjemo koliko mogu da utiču na naše samopouzdanje. Pokušavate stalno i na sve načine da ih se riješite i taman kada pomislite da ste uspjeli, eto njih nazad. 

Postoji mogućnost da ne održavate pravilnu njegu svoje kože, da koristite agresivne preparate i tešku kozmetiku. Genetika i hormonske promjene isto mogu da budu uzrok njihove pojave. Takođe i određena hrana može da dovede do pojave bubuljica i akni. 

Ako do sada niste znali, krema za bubuljice vam može biti odličan saveznik u borbi protiv njih.

Ovde možete da saznate koje se sve kreme mogu koristiti u borbi protiv bubuljica i akni, ali i šta sve prava krema za bubuljice treba da ima u svom sastavu. 

Šta sve treba da sadrži krema za bubuljice? 

Pri odabiru prave kreme, veoma je važno da prvo otkrijete koji tip kože imate i koju vrstu bubuljica na licu. Na taj način će vam biti lakše da izaberete kremu koja će vam pomoći. Ali, šta je sa sastojcima?
Danas u prodaji možete da nađete veliki broj krema, ali kako znati koji sastojci su dobri, a koji ne? 

Jedna vrsta kreme može da pomogne jednoj osobi, ali to ne znači da će i vama pomoći. Zato smo mi tu da vam barem malo olakšamo potragu. 

Važno je da kreme za bubuljice ne sadrže parabene, vještačke boje i mirise i da nisu komedogene. 

Ovi sastojci će dodatno da pogoršaju i izritiraju kožu sa bubuljicama i povećaju njihovo izbijanje. Komedogene kreme će dodatno da začepe pore kože, pogotovo ako imate masnu kožu. 

Proizvodi za akne na licu i bubuljice djeluju na razne načine u zavisnosti od svojih aktivnih sastojaka: 

  • jedni uništavaju bakterije
  • drugi uklanjaju višak sebuma sa vaše kože
  • neki djeluju kao pilinzi tako što uklanjaju mrtve ćelije kože i potpomažu rast novih

Pojedine kreme imaju sve ovo zajedno, što ćete vidjeti u nastavku teksta. 

 Krema za bubuljice u svom sastavu često ima sljedeće sastojke: 

  • benzoil peroksid – ima antibakterijsko djelovanje i uništava uzrok nastanka bubuljica. Uklanja višak sebuma i mrtve ćelije kože koji mogu da začepe pore kože. Njegova mana je ta da može isušiti kožu i da se javi crvenilo i perutanje.
  • salicilna kiselina – ima protivupalno i antiseptičko djelovanje, što će smiriti upalne procese i crvenilo kože. Takođe, oslobodiće i spriječiće da se pore kože začepe. Možete da osjetite blago peckanje i promjenu boje kože. 
  • azelainska kiselina – je prirodna kiselina koju proizvodi kvasac( Malassezia furfur i Pityrosporum ovale) koje se prirodno mogu nalaziti i na našoj koži. Ima antibakterijsko djelovanje i takođe pomaže u sprječavanju začepljenja pora. Može da se javi blaga iritacija i crvenilo kože.
  • retinol – je derivat vitamina A i spada u grupu retinoida. Oslobađa začepljene pore i povećava proizvodnju ćelija kože i kolagen koji čini kožu elastičnijom i punijom. 
  • alfa-hidroksi kiseline – su sintetičke verzije kiseline koja se dobija iz voća ili šećerne trske. Dvije glavne vrste su glikolna i mliječna kiselina. One će pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i smiriće upale. Podstiču rast novih ćelija kože, što je odlično za nastale ožiljke od bubuljica
  • hijaluronska kiselina – ona pruža potrebnu hidrataciju vašoj koži i poboljšava sam njen izgled

Ovi sastojci pomažu kod problema sa bubuljicama, ali uvijek postoji mogućnost da vam koža bude malo osjetljiva na njih. 

Zbog toga su stručnjaci pronašli prirodno rješenje za bubuljice, koje možete da koristite dugo vremena, bez bojazni da ćete oštetiti i iritirati kožu. 

To rješenje jeste krema za bubuljice na biljnoj bazi

Sastojci koji se nalaze u takvoj kremi su isključivo iz prirode i pomoći će vam da se riješite bubuljica i njihovih tragova. Pružiće vašoj koži svježinu, čistoću i mogućnost za ljepši i zdraviji izgled.

Kreme na biljnoj bazi preporučuju se svima, bez obzira koji tip kože imate, što je veliki plus. 

Sastojci koje možete da pronađete u ovim kremama imaju antibakterijsko i antiupalno djelovanje, sa kojim će spriječiti i liječiti bubuljice. 

Takođe, umiriće i hidratiziraće vašu kožu, a ovde su samo neki od njih: 

  • aloe vera
  • ulje makadamije
  • ulje čajevca
  • ulje jojobe
  • kora bijelog hrasta
  • ekstrakt kore vrbe
  • ekstrakt lavande
  • ulje iz sjemenki pamuka
  • ekstrakt ehinacee
  • vitamini A, C, E i D

U nastavku teksta smo vam izdvojili par krema koje se najčešće koriste, a koje su pokazale dobre rezultate. 

NAJBOLJA KREMA ZA BUBULJICE

Pantenol krema za bubuljice

Pantenol je prirodno jedinjenje, koje se još naziva i provitamin B5. Provitamin B5 je alkoholni oblik vitamina B5, ali on nije onaj štetni alkohol, a evo i zašto.

Kada koristite pantenol u obliku kreme, on se apsorbuje u vašu kožu i provitamin B5 se pretvara u vitamin B5, odnosno pantotensku kiselinu

Pantotenska kiselina čini vaše ćelije jačima i ima antibakterijsko i antiupalno djelovanje, koje će spriječiti nastajanje infekcija i pojavu bubuljica. Mnoge su prednosti pantenol kreme za vašu kožu: 

  • smiruje iritacije, svrab i crvenilo 
  • smanjuje upalne procese kod akni i bubuljica 
  • štiti kožu od štetnih vanjskih utjecaja
  • odličan je za masnu kožu
  • pomaže u zadržavanju vlage 
  • obnavlja i poboljšava izgled kože
  • usporava proces starenja 

Zbog svog hidratirajućeg djelovanja, preporučuje se i osobama sa suvom kožom. Zato što smanjuje gubitak vode kroz kožu i samim tim popravlja njenu teksturu i čini je elastičnijom. Njegova upotreba se preporučuje i nakon hemijskih pilinga kože, a pokazao se dobrim i kod ublažavanja opekotina od sunca. 

Prije upotrebe pantenol kreme za bubuljice, važno je da dobro očistite svoju kožu, najbolje sa prirodnim losionima. Oni će osim uklanjanja nečistoće sa kože, dodatno i da je umire, posebno ako su bubuljice upaljene. Pošto je krema gusta, biće vam dovoljna mala količina, jer se lako razmazuje i brzo upija u kožu. 

Laganim kružnim pokretima razmažite kremu, a ako vas muče potkožne bubuljice, možete nanijeti deblji sloj kreme direktno na nju. 

Pantenol krema za bubuljice, pružiće vašoj koži svježinu, smanjiće svrab bubuljica na leđima, vratu i licu, spriječiće infekcije i sam nastanak novih bubuljica. 

A redovnom upotrebom, možete ih se i riješiti. 

Takođe, ova krema vam je dostupna na bilo kojem mjestu, jer se ona kupuje bez recepta, a osim što je dobra za vašu kožu sa bubuljicama, dobra je i za kosu i nokte. 

Aknolin krema za bubuljice

Aknolin je ustvari gel za bubuljice i biljnog je porijekla. Dolazi nam u setu kao losion i gel.  Aknolin njeguje vašu kožu koja je sklona bubuljicama, aknama i miteserima. 

Aknolin losion će dubinski očistiti svu nečistoću sa vaše kože i osloboditi njene pore od viška sebuma. 

Takođe, sužiće pore kože i tako spriječiti stvaranje mitesera. 

Aknolin gel će zatim da umiri, osvježi i zaštiti vašu kožu u budućnosti. 

Sastojci koji se nalaze u Aknolin setu:

Sastojci zbog kojih će vaša koža biti čista, bez bubuljica, mekana i matirana su biljnog porijekla dobijenih iz prirode. 

Pa hajde da vidimo koji su i kako oni djeluju: 

  • ekstrakt ploda mandarineregulisaće normalno lučenje sebuma, umiriće i zaštitiće vašu kožu. 
  • ekstrakt sjemena biljke tamarinda – ima antioksidativna svojstva, što znači da će zaštiti kožu od štetnih uticaja. Pomoći će u zadržavanju vlage i očuvaće elastičnost kože.
  • ekstrakt kore primorskog borau sebi ima sastojak piknogenol, koji ima izuzetna antioksidativna svojstva, a istovremeno čuva vlažnost kože i daje joj mekoću
  • ekstrakt kore hrastaima adstringentno djelovanje, odnosno sposobnost brzog skupljanja, što će dovesti do sužavnja pora kože i spriječiće pojavu mitesera
  • ulje čajevog drvetauklanja višak sebuma i nečistoću sa kože
  • Candida bombicola fermentant uljane repice i polisaharidi kvasca kombinacija ovih sastojaka čisti, smiruje i štiti kožu od vanjskih utjecaja
  • Zink PCA –  je cinkova so, koja je biljnog porijekla, ne isušuje kožu, a efikasno uklanja nečistoću sa nje i smiruje je
  • Panthenyl Triacetate – derivat vitamina B5, koji će da obnovi kožu i pruži joj svjež i zdrav izgled
  • diglicerin – pomaže koži da ne izgubi potrebnu vlagu, a pri tome ne smeta normalnom lučenju sebuma. Zbog toga koža postaje glatka i mekana.
  • ekstrakt Aloe vere i alantoin – će da smire kožu i zaštite je od isušivanja, kako bi sačuvala svoju svježinu i elastičnost

Aknolin set posebno se preporučuje osobama koje imaju masnu kožu, jer je ona posebno sklona bubuljicama. 

Ali se preporučuje i ostalima, koji isto vode borbu sa njima ili žele jednostavno prirodnu njegu za svoju kožu. Ako se odlučite za ovaj set, možete ga koristiti dva puta u toku dana. 

Nakon umivanja nanesite prvo Aknolin losion, pomoću tupfera i lagano očistite lice i vrat.

Potom nanesite Aknolin gel, lagano masirajući kožu lica i vrata, a možete ga nanijeti samo na željeno područje gdje se potkožne bubuljice nalaze. 

kako se koristi KREMA ZA BUBULJICE

 

La Roche Posay krema za bubuljice

Još jedna krema za bubuljice, koju možete da kupite bez recepta jeste i La Roche Posay krema. Dermatološki je testirana i ono što je važno, ne sadrži parabene, parfemske mirise i nije komedogena. 

Preporučuje se osobama sa osjetljivom i masnom kožom, sklonoj pojavi bubuljica, jer se brzo upija i ne sadrži ulja. La Roche Posay krema za bubuljice, pored toga što ne sadrži ulja, nema ni parabene i parfemske mirise koji dovode do iritacije kože i nije komedogena. 

Osnovni sastojci ove kreme su sljedeći: 

  • benzoil peroksid 5,5% – odličan protiv akni, bubuljica i crvenih fleka
  • lipo-hidroksi kiselina – LHA – je derivat salicilne kiseline i ima dejstvo pilinga i obnavljanja površine kože
  • glicerin – koji je biljnog porijekla i odličan je humektant, što znači da pomaže kod hidratacije kože, upijajući vodu iz okoline
  • silicijum – prah sa sferičnim oblikom perle, koji će vašoj koži pružiti svilenkast osjećaj i mekoću. Lagan je i može da upije značajnu količinu viška ulja iz kože.

Upotreba La Roche Posay kreme, takođe započinje sa detaljnim čišćenjem kože. 

Nakon toga na nju nanesite tanak sloj kreme, jednom do tri puta dnevno, izbjegavajući područje oko očiju. Kremu možete da koristite samostalno ili u kombinaciji sa SPF zaštitom. 

Upotreba ove kreme je omogućena i za djecu od 13 godina, pa na dalje što je odlično ako ste tinejdžer i želite da umanjite i riješite svoj problem sa aknama na licu, nosu, bubuljicama na bradi i gdje god da se one nalaze. 

Srebrna krema za bubuljice

Ako je vaša koža osjetljiva na sastojke kao što su retinoli i benzoil peroksid, onda bi ova krema mogla biti za vas. Srebrna krema za bubuljice sadrži koloidno srebro, koje se prije koristilo za čišćenje rana. 

A danas ga možemo naći u raznim preparatima za njegu kože kao što su: 

  • kreme 
  • sredstva za čišćenje kože
  • losioni
  • maske za lice

Koloidno srebro ima jako antibakterijsko i antiupalno djelovanje, što je veoma važno kada imate problema sa bubuljicama.

Koloidno srebro će da smanji nivo bakterija koje izazivaju bubuljice i koje izazivaju njihovu upalu. Može se zaključiti da srebrna krema za bubuljice, direktno utiče na izvor njihovog nastanka, a pri tome neće oštetiti vašu kožu. 

Takođe, ona u svom sastavu ima i prirodna ulja, koja njeguju i podmlađuju vašu kožu, kao sto je arganovo ulje. Osim što će smanjiti postojeće i spriječiti nastanak novih, ova krema će: 

  • smanjiti perutanje i crvenilo kože
  • pružiti potrebnu hidrataciju
  • zaštiti kožu od vanjskih utjecaja
  • izjednačiće tonus vaše kože

Kao i prethodne kreme nanosi se na čistu i suvu kožu, a u prodaji možete da je kupite kao dnevnu ili noćnu kremu. 

Preporučuje se svima, bez obzira na tip vaše kože. 

Antibiotska krema za bubuljice

Antibiotsku kremu za bubuljice možete isključivo dobiti na recept, propisanu od strane vašeg dermatologa. Nakon pregleda, on će da utvrdi koju vrstu terapije ćete koristiti, a u ovom slučaju to su lokalni antibiotici u vidu kreme. 

Dva najčešća antibiotika koji se koriste su eritromicin i klindamicin. Njih možete naći i u vidu losiona i gelova. 

Ova dva antibiotika direktno utiču na vašu kožu i smanjuju količinu bakterija i nastalu upalu. Eritromicin i klindamicin se prepisuju odvojeno, kako bi se izbjegla antibiotska reakcija. Odnosno da bakterije postanu otporne i da se izgubi njihov uticaj na bakterije. 

Zbog toga se preporučuje da se ova krema, kombinuje sa drugim tretmanima, kao što je benzoil peroksid. 

Antibiotici će smanjiti bakterije i upale, a benzoil peroksid će spriječiti da se pore kože začepe, kao i stvaranje mikrokomedona, tj. sitnih potkožnih bubuljica. 

Kožu lica pravilno očistite sa benzoil peroksidom, a zatim nanesite antibiotsku kremu. Postoji mogućnost da lokalni antibiotici u kremi i benzoil peroksid mogu da  izazovu iritaciju u vidu suve kože i perutanja. 

Zbog toga se preporučuje upotreba hidratantne kreme na bazi Aloe vere, kokosovog ulja, hamamelisa nakon primjene antibiotske kreme.  

Pored ovih krema koje smo vam napisali i objasnili nešto o njima, ima još krema koje su važne da se spomenu. Dosta vas je čulo za njih ili ste čuli da ih je neko koristio, a da su im pomogli. 

To su : 

  • Nivea krema za bubuljice
  • Cinkova krema za bubuljice
  • Bademova krema za bubuljice
  • Garnier krema za bubuljice
  • Sebamed krema za bubuljice
  • Puzzle

Takođe, moramo spomenuti i kremu za masnu kožu i bubuljice, koja u sebi sadrži sve one prirodne sastojke, koje smo vam gore naveli. 

Krema za masnu kožu i bubuljice, treba da ima laganu, vodenastu teksturu i da štiti kožu od štetnih vanjskih utjecaja. 

Obavezno se preporučuje da se prije upotrebe bilo koje kreme, posavjetujete sa vašim dermatologom.