Zašto nastaju majorka akne i kako da ih uklonite?

Zašto nastaju majorka akne i kako da ih uklonite?

Uz toplo vrijeme i boravak na suncu često dođu i različite neugodnosti, kao što su majorka akne. Ako ne znate kako ih liječiti, evo savjeta.

Ako ste poslije sunčanja primijetili male crvene izbočine koje svrbe i iritiraju, onda ste se upoznali sa njima.

Vaš godišnji odmor i cijelo ljeto, ove akne mogu pretvoriti u pravu noćnu moru. Ipak, ima lijeka..Saznajte kako se riješiti ove neugodnosti!

Šta su majorka akne?

One zapravo i nisu akne, iako tako izgledaju na prvi pogled. Uprošćeno rečeno, one su alergijska reakcija na sunce ili sunčevu svjetlost. 

Međutim, nemaju sve simptome alergije, nego laganog dermatitisa i atopijskog ekcema. 

Majorka akne se još nazivaju i sunčevim aknama, pošto je za njihov nastanak glavni krivac upravo sunce u kombinaciji sa preparatima za sunčanje koji imaju pojačan udio masnoća u sastavu.

Ime su dobile sedamdesetih godina prošlog vijeka kada je danski dermatolog Hjorth primijetio ovu pojavu kod Skandinavaca koji su boravili na Majorci.

Zapazio je pojavu crvenih bubuljica nakon njihovog boravka na suncu i doveo ih u vezu sa alergijom izazvanom sunčanjem. Na taj način su izdvojene kao zasebna vrsta osipa sa specifičnim uzrocima i simptomima.

Vremenom je ustanovljeno da majorka akne pogađaju oko 20% stanovništva, najčešće žene i mlađe ljude sa masnom kožom.

Kako izgledaju majorka akne?

One nemaju klasičan izgled upaljenih akni, bez gnoja su i ne stvaraju se čepovi kao kod mitisera. Uglavnom su manjih dimenzija, dva do tri milimetra širine, i ne previše izbočene.

Najčešće se mogu primijetiti na dijelovima tijela koji imaju više lojnih žlijezda, a izloženiji su suncu. Tako ih možemo pronaći na ramenima, leđima, nadlakticama, dekolteu i stomaku, a rjeđe i na vratu i licu.

Možete biti sigurni da su ono što vas muči sigurno majorka akne ako imate sledeće simptome:

  •         Pojavljuju se na dijelovima kože izloženim suncu
  •         Izazivaju uporan i bolan svrab
  •         Nastaju u proljetnim mjesecima, traju tokom ljeta, a onda nestaju sa smanjenjem vrućina
  •         Izgledaju kao crvene akne manjih dimenzija, ali bez gnoja

šta su majorka akne

Uzrok nastanka majorka akni

Iako je sunce glavni krivac za pojavu ovakvog tipa osipa, postoji i još nekoliko mogućih izazivača alergija koji će izazvati majorka akne. Glavni uzroci mogu biti:

  •         Sunce u kombinaciji sa zaštitnim kremama za sunčanje
  •         Deterdženti i sredstva za čišćenje
  •         Parfemi
  •         Tretmani poput fotohemoterapije

Sada kada smo razumjeli kako ih razlikovati od drugih osipa ili upalnih stanja kože, trebamo razjasniti i zašto tačno nastaju. Uzrok je u alergijskoj reakciji kod osoba osjetljivih na sunce i određene proizvode za njegu kože.

Naime, zbog pretjeranog izlaganja suncu rožnati sloj kože postaje više zadebljan i na taj način začepljuje pore lojnih žlijezda. 

Uz to, usljed produženog izlaganja suncu lojne žlijezde postanu preaktivne i počnu lučiti mnogo masnoće. Kada se na sve to doda korišćenje masnih sredstava za sunčanje dolazi do pretjeranog odgovora imunog sistema i alergijske reakcije i osipa.

Ukratko, oni koje pogađaju majorka akne su osobe preosjetljive na kombinaciju UV zračenja i masnih krema za sunčanje.

Takođe, neki od deterdženata za veš i preparata za čišćenje mogu izazvati akne majorka na isti način kao sredstva za sunčanje. Ako poslije promjene sredstava za pranje veša primijetite osip koji nije izazvan nikakvim drugim spoljnim uticajima, prestanite da ga koristite.

Alergijsku reakciju mogu pokrenuti i neki sastojci u parfemima koji upravo vama stvaraju iritaciju.

Ako poslije nekoliko nanošenja parfema primijetite da koža burno reaguje u vidu akni, budite sigurni da u njegovom sastavu postoji nešto na šta ste alergični.

U vrlo rijetkim slučajevima, ovakva vrsta osipa se pojavljuje i kod fotohemoterapije za neurodermatitis i teže oblike psorijaze.

Šta uraditi kada se majorka akne pojave?

Najbitnija stvar koju ćete uraditi je da se odmah prestanete izlagati suncu!

Zaboravite na sunčanje, a ako se ipak planirate kretati napolju, obucite nešto što će prekriti dijelove tijela na kojima su se pojavile majorka akne. 

Takođe je bitno da prestanete koristiti preparate za tijelo sa previše ulja. Ako mislite da će masnije kreme popraviti štetu na koži nastalu od previše sunčanja, varate se.

Zapravo je najbolje da koristite lagane hidratantne losione i sprejeve koji vam neće opteretiti kožu. Njihova formulacija je dovoljna da koži donese hidrataciju i njegu, a da ne nanese dodatnu štetu i iritaciju.

Vjerovatno najteži dio je onaj da prestanete dirati osip i češati se.

Nesnosan svrab je prateća i vrlo upečatljiva osobina ove vrste osipa i vrlo se teško oduprijeti češanju, ali se suzdržite. Ako to radite, možete dodatno oštetiti i iziritirati kožu do te mjere da se inficira i nastanu ožiljci. 

Da biste bili sigurni da su u pitanju upravo majorka akne, obratite se dermatologu da to utvrdi i isključi da je osip alergijaska reakcija na nešto drugo, poput hrane ili nečega što je došlo u kontakt sa kožom.

Postoji li lijek za majorka akne?

Majorka akne će u većini slučajeva nakon nekoliko sedmica nestati same nakon smirivanja kože i prestanka izlaganja suncu. Ako to ide previše sporo ili ste razvili jaču alergijsku reakciju, tada ne želite čekati da vrijeme odradi svoje.

Svakako da postoje različiti načini da pomognete u oporavku kože i smanjenju tegoba. Nakon izbjegavanja sunca i odustajanja od masnih krema, evo nekih preporuka za olakšavanje stanja.

Kao prvu pomoć iskoristite hladne obloge na dijelovima tijela na kojima se osip pojavio. Ne trebaju biti prehladne, čist peškir potopljen u hladnu vodu biće dovoljan da ugodno djeluje na kožu.

Gelovi i kreme za tretiranje

Kod težih slučajeva osipa, dermatolog vam može preporučiti kreme i gel za bubuljice koji će pomoći u smanjivanju tegoba sve do nestanka osipa. 

Kada su gelovi u pitanju, najbolje je odabrati one napravljene od provjereno korisnih biljaka.

Birajte one koji sadrže aloju veru za hidrataciju, koru hrasta i bukovače za smirivanje upala. Među najpoznatijim biljkama koje služe za borbu protiv akni i drugih problema sa kožom, tu je i čajevac koji na prirodan način uklanja višak masnoća.

Poželjno je da ima i diglicerin koji će kožu omekšati i očuvati njenu prirodnu vlagu.

Lokalni agensi poput tretinon kreme i benzoil peroksid gela će omekšati rožnati sloj kože i otkloniti blokiranje pora lojnih žlijezda. Koža će vremenom biti sve smirenija i imuni sistem neće imati razloga da razvija alergijsku reakciju.

Oralni antihistaminici koji se mogu kupiti i bez recepta za različite alergije mogu pomoći u smanjenju alergijske reakcije.

Pomoć iz prirode

Želite li uz pomoć prirodnih sastojaka uticati na smirenje kože i nestanak osipa, odaberite biljke koje imaju baš takva dejstva na kožu. Najbolje je koristiti ih za hladne obloge koje će osim direktnog uticaja samih biljaka na osip kožu i omekšavati.

Taj dio je bitan zbog otvaranja pora lojnih žlijezda i vraćanja njihove funkcije u normalan rad. Neke od biljaka koje možete koristiti u vidu obloga su:

  •         Kamilica
  •         Hamamelis
  •         Hrastova kora
  •         Aloja vera
  •         Jogurt

 Čaj od kamilice

Napravite čaj od kamilice i ohladite ga. Natopite čistu gazu čajem i natapkajte na mjesta pod osipom. Kamilica je poznata po svom smirujućem i antiupalnom djelovanju, a uz to će vam pomoći i hlađenjem.

Obloge stavljajte četiri do pet puta dnevno i to tako što ćete je držati oko deset minuta na koži.

Hamamelis i hrastova kora

Možete napraviti obloge i od hamamelisa i hrastove kore. Hamamelis je poznat po smirivanju upala i regeneraciji kože, pa je odličan upravo za ovakve tegobe. Hrastova kora je takođe dobra zbog sposobnosti da regeneriše tkivo, ali i da smiri infekcije i alergijske dermatitise.

Obje biljke možete pripremiti kao čaj, pa ohladiti i primjenjivati u vidu obloga.

Jogurt za majorka akne

Jogurt je odličan saveznik u smirivanju i osipa, ali i opekotina od sunca. Odaberite običan ohlađen jogurt, bez dodataka, i nanesite ga u tankom sloju na prethodno oprano i očišćeno mjesto sa majorka aknama.

Ostavite da odstoji oko 20 minuta, pa ga isperite mlakom vodom. Budući da sadrži probiotike i zdrave enzime, kožu će omekšati bez nanošenja masnoće, a istovremeno i smiriti upalu.

Aloja vera

Aloja vera je nezaobilazna kada je u pitanju njega kože kojoj treba dodatna hidratacija. Možete je pronaći u prirodnom stanju, kao i u vidu gelova i laganih krema. Ako imate biljku, uzmite jedan list, prepolovite ga i sredinom natrljajte mjesto koje treba tretirati.

Gel možete koristiti rashlađen u frižideru i tako dobiti dvostruko djelovanje – i hidrataciju sa antiupalnim djelovanjem, a i hlađenje.

Hidriranje 

Uz sve ovo, pijte mnogo tečnosti, prije svega vode. Ona neće pomoći direktno u problemu sa UV zračenjem i djelovanjem sunca, ali će biti od koristi vašoj koži iznutra. Dehidrirana koža i organizam sa slabim unosom vode je mnogo skloniji suvoj koži. Takva koža je opet podložnija opekotinama od sunca i aknama.

Hidrirajte se i spolja – tuširajte se bar dva puta dnevno. Izbjegavajte previše toplu i vruću vodu. Ako je moguće, neka bude mlaka ili prohladna.

Dakle, ako tražite najbolje preparate za njegu kože na kojoj su se pojavile majorka akne, birajte one sa prirodnim sastojcima. Najbolji su gelovi i kreme lagane strukture, koji neće dodatno začepiti pore na koži i izazvati ponovnu alergijsku reakciju ili upaljene akne. Gelovi zbog svoje strukture mogu da se razmažu u tanjem sloju.

Takođe ne smetaju koži da ima normalan kontakt sa vazduhom, što je vrlo bitno u procesu zacjeljenja i oporavka.

majorka akne liječenje

Ima li preventive za majorka akne?

U slučaju da se i dalje budete izlagali suncu i koristili neodgovarajuće preparate za sunčanje, možete opet očekivati da se pojave. Iz toga razloga, naučite šta možete uraditi da preventivno djelujete na njihov nastanak.

Osim najočiglednijeg savjeta – da izbjegavate sunce, možete uraditi još ponešto. Nekada prosto nećete biti u prilici da izbjegnete jako sunčevo zračenje ili nećete željeti da čitav godišnji odmor na moru provedete u debeloj hladovini i potpuno obučeni.

Pravilno birajte preparate za sunčanje

Osnovna stvar je da naučite ponešto o zaštiti od sunca. To što ste odabrali najskuplji preparat za sunčanje i namazali se njime ne znači da ste zaštićeni i da više ne trebate misliti o tome. Preparate birajte prema tipu svoje kože, ali svakako izbjegavajte one sa previše ulja.

Vidjeli smo da oni mogu donijeti više štete nego koristi, pa birajte druge opcije. Postoje mlijeka za tijelo sa vrlo laganom strukturom, ali i gelovi, losioni i sprejevi koji su možda najbolji izbor.

Za osobe sa osjetljivom kožom, najbolje je odabrati proizvode za zaštitu od sunca sa UV filterima od cink oksida i titanijum oksida, koji su posebno nježni.

Uz to, jedna od najbitnijih stvari u vezi sa preparatima za sunčanje, a oko koje većina ljudi griješi, je vrijeme nanošenja preparata. Uglavnom ga namažemo kada stignemo na plažu, što je vrlo pogrešno.

Zaštitu od sunca potrebno je nanijeti pola sata prije izlaganja, što znači prije nego što ste i krenuli napolje. Samo na taj način se može razviti stvarna zaštitna barijera u koju se možete pouzdati. Bilo da se kupate ili samo sunčate, novi sloj nanesite nakon otprilike dva sata i tako sve dok ste u dohvatu sunca.

Njega kože se nastavlja i u hladovini!

Vrlo važan je tretman kože i nakon što više niste u direktnoj opasnosti od sunca. Obavezno nabavite hidratantne losione ili kreme za tijelo i koristite ih svakodnevno. Oni će vašu kožu održavati vlažnom i gipkom. Na taj način spriječiće ne samo pojavu bubuljica na licu i akni, nego i isušivanje, bore, fleke od sunca i ostale tegobe izazvane vanjskim uticajima.

Izbjegavajte preparate sa emulgatorima i dodatim parfemima, pošto dodatno iritiraju kožu. Čak i ako niste osjetljivi na sunce, takvi dodaci mogu nanijeti štetu pod uticajem UV zračenja.

Hrana kao lijek za majorka akne

Kao kada su u pitanju i sve druge vrste akni i problema sa kožom, tako i u ovom slučaju hrana može pomoći, ali i dodatno odmoći. Ako ste dobili majorka akne, korekcija ishrane može biti dodatna pomoć u njihovom smirivanju.

Sama hrana neće izazvati majorka akne, ali može uticati na njihovo brže nestajanje.

Namirnice koje doprinose smanjivanju upalnih stanja kože i ravnoteži hormonskog balansa koji utiče na kožu iznutra su:

  •         Orašasti proizvodi poput kikirikija, badema i brazilskog oraha. Oni su bogat izvor antioksidanasa kao što su vitamin E i selen. Ta vrsta hranljivih materija ćelije štiti od infekcija i oštećenja.
  •         Losos – bogat izvor omega-3 masnih kiselina koje pomažu razgradnji loših masnoća i smanjenju upalnih procesa u organizmu.
  •         Hrana bogata vlaknima, kao što su zobene kaše, jabuke, mahunarke, mrkva – smanjuju količinu šećera u krvi, što je uvijek dobra stvar za problem sa aknama. Kao dodatni plus, mrkva je bogata beta-karotenom, moćnim antioksidansom, koji povećava pigment u koži i priprema je za izlaganje suncu na prirodan način.

Sa druge strane, određena hrana će dodatno podstaći postojanje majorka akni i produžiti proces njihovog smirivanja i nestajanja. 

Ako već imate taj problem, izbjegavajte:

  •         Čokoladu – najčešće je puna šećera i loših masti. Izuzetak je crna čokalada sa visokim udjelom kakaoa, od preko 70% pošto ona može dobro djelovati na organizam. I generalno izbjegavajte proste šećere, preko krvi podstiču upale i slabe regeneraciju tkiva.
  •         Obrano mlijeko – zbog hormona kojim najčešće obiluje, kod ljudi sa osjetljivom kožom dovodi do pojačavanja akni i problema sa kožom.
  •         Ugljeni hidrati – pojačaćete upalne procese ako jedete hranu sa bijelim brašnom, šećerom, bijelim pirinčem. Kao i kod samih šećera, vrlo brzo dospijevaju u krvotok i podižu nivo šećera u krvi. Odgovor organizma na to je pojačano lučenje nekih hormona, a time i jači rad lojnih žlijezda.

Sve u svemu, kombinacijom dobrih navika, kao što su izbjegavanje pretjeranog sunčanja kada je UV zračenje najjače, odabir dobrih preparata za tijelo i briga o tijelu iznutra, riješićete problem majorka akni.

A ako se budete pridržavali svih savjeta, moćićete da utičete i preventivno na njihovo nepojavljivanje u budućnosti.