Bubuljice na licu nestaju na ovaj način!

Bubuljice na licu nestaju na ovaj način!

Autor:

Iako se mogu pojaviti na raznim dijelovima tijela, bubuljice na licu su najveća noćna mora. Kako ih se riješiti zauvijek i imati blistav ten?

Javljaju se na licu kao bijele bubuljice, crvene ili to mogu biti i mitiseri na licu. Ovisno o svojoj ozbiljnosti, bubuljice mogu uzrokovati emocionalni stres i ožiljke na koži. 

Kineski ljekari i dan danas tvrde da se na našem licu otkriva cjelokupno stanje našeg organizma, ali to je već neka druga tema.

Mnogo je razloga za pojavu bubuljica na licu. Ovo su samo neki od njih:

  • hormonalne promjene kod tinejdžera uzrokuju pojavu bubuljica
  • Zbog lučenja hormona, javljaju se bubuljice na našem licu u periodu pred menstrualni ciklus. Neposredno prije nego što počne menstruacija, nivo estrogena opada i nivo progesterona raste. To može pokrenuti  lojne žlijezde da luče više sebuma
  • neodgovarajuća šminka- masne kreme i puderi sa velikim sastavom ulja začepljuju pore i izazivaju pojavu bubuljica
  • četke za puder i rumenilo ako ih ne održavamo čistim izvor su bakterija koje prouzrukuju bubuljice
  • agresivni šamponi uzrokuju bubuljice prateći liniju vlasi na čelu
  • prljave ruke i upotreba telefona uzrokuje pojavu bubuljica

Kako liječiti bubuljice na licu?

Na prvom mjestu, držite se sljedećih savjeta:

  • nježno pranje kože blagim prirodnim sapunom i mlakom vodom dva puta dnevno
  • koristite gel i losion na biljnoj bazi za lice
  • ne trljati lice, radije tapšite prstima prilikom umivanja i nanošenja kreme za lice
  • suzdržavanje od cijeđenja bubuljica ili nepotrebnog dodirivanja kože
  • izbjegavanje pretjeranog izlaganja suncu koje bi moglo uzrokovati tamnjenje ili opekline
  • koristiti  prirodne proizvode za njegu kože bez ulja, koji ne začepljuju pore
  • štedljivo koristiti kozmetiku
  • skidanje šminke prije spavanja
  • redovno  pranje kose i držanje laka za kosu podalje od lica
  • održavanje zdrave prehrane s manje šećera i hrane ili pića s visokim udjelom natrija

Osim ove nege, krema i gel za bubuljice su na prvom mestu kada je lečenje u pitanju.

bijele bubuljice na licu

Kreme za bubuljice na licu

Mnogo je razloga za izbijanje bubuljica i što u potpunosti ovisi o vašem tipu kože, prehrani, fizičkom i mentalnom stanju. Čak i zagađenje također može biti razlog.

Kada birate kremu za bubuljice izaberite onu koja ima sljedeće karakteristike:

  • Bez parabena– Birajte kremu bez parabena. Uprkos  njihovoj učestaloj  i praktičnoj primjeni  u savremenoj kozmetici  o parabenima se već duže vremena raspravlja  zbog njihovog mogućeg rizika na reproduktivno zdravlje, ali i mnoge štetne substance.
  • Antiseptička svojstva- Krema koja posjeduje antiseptička svojstva  u potpunosti sanira žarište oboljenja. Utiče na gornji sloj epidermisa i tako omekšava kožu i snažno je hidrira.
  • HipoalergeniHipoalergeni znači da proizvod sadrži malo tvari koje proizvode alergiju i koje su poznate kao alergeni.
  • Hidratantna sposobnostHidratacija je presudna za sposobnost vaše kože da se sama regulira. 
  • Bitno je da vaša krema ili još bolje gel sadrži prirodne sastojke, a to su biljni sastojci. Neki od njih su: ekstrakt kore primorskog bora i ekstrakt sjemena biljke tamarinda.

Već smo spomenuli, na licu bubuljice mogu biti i najčešće su: bijele, crvene i potkožne najčešće.

Zašto bijele bubuljice na licu?

Začepljene pore na licu mogu se pretvoriti u bijele tačke. To su  bijele bubuljice koje kad se pojave imamo neopisivu želju da ih  istiskamo. 

To nipošto ne radite! Istiskanjem vrlo često pravimo ožiljke, a kad su jednom ožiljci nastali gotovo nemoguće ih je ukloniti. Bijele ili žućkaste kvržice glavna su karakteristika bijelih bubuljica.

Mogu biti blago osjetljive  ili bez simptoma,  ali  narušavaju  estetski izgled naše  kože.

Važno pravilo: Bubuljicu nikad i  baš nikad ne istiskujemo.

Najčešće životne faze u kojima se javljaju bubuljice na licu su:

  • Pubertet
  • Trudnoća
  • Menstruacija
  • Menopauza

Bijele bubuljice  nastaju  kada mrtve stanice kože, ulje i bakterije ostanu zarobljene unutar jedne od naših  pora. Mogu biti  jako neugodne.

Začepljene pore glavni su uzrok nastanka bubuljica. Jedan od uzroka začepljenih pora su hormonalne promjene, koje su uobičajeni okidači za njen nastanak.

Određene životne faze mogu povećati količinu sebuma  ili ulja koje proizvode vaše pore. Povećana proizvodnja ulja uzrokuje začepljene pore i nastanak bubuljica. Najčešće se javljaju u tinejdžerskom dobu. 

Neki kontraceptivi koji sadrže samo progesteron mogu  povećati razinu hormona i uzrokovati pojavu bubuljica. 

Bijele bubuljice na licu nije teško prepoznati tako da ne trebate nužno dermatologa za njihovu dijagnozu. Za razliku od mitesera gdje zrak uzrokuje da  izgledaju tamno, zrak ne dopire do bijelih bubuljica, pa izgledaju bijele ili žućkaste. 

Kako izliječiti bijele bubuljice?

Za liječenje bubuljica potrebna je upornost i strpljenje.

Ne možemo ni u kom slučaju očekivati rezultate preko noći. Najednostavniji i najsugurniji proizvodi za liječenje bubuljica su proizvodi na biljnoj bazi. Na prvom mestu, to su gel i losion za lice.

Osim ove osnovne njege, koju ne smijete preskočiti, ukoliko želite, dodatna njega mogu biti sastojci iz vaše kuhinje.

Med za bubuljice

Pravi med može biti koristan proizvod  za različite probleme s bubuljicama. Pravi med ima niz korisnih svojstava, uključujući protuupalni, antimikrobni i antioxidativni učinak.. Može pomoći u smanjenju crvenila od bubuljica, kao i ubiti i spriječiti bakterije koje napreduju ili uzrokuju bubuljice.

Prirodni enzimi u medu stvaraju vodikov peroksid, pomažući  rast većeg broja bakterija.

Nakon pranja lica  nanesite med na čistu kožu preko problematičnih područja i ostavite 15-20 minuta prije nego što isperete mlakom vodom i nastavite s rutinom njege kože.

Aloe vera kao lijek

Aloe vera je jedna od najljekovitijih biljaka na svijetu. Osim što blagotvorno djeluje na cijeli organizam može umiriti kožu sklonu bubuljicama, pomoći da se eliminišu bakterije i spriječiti stvaranje ožiljaka.

Aloe vera također može igrati ulogu u liječenju blagih do umjerenih bubuljica.

Potražite čistu aloe veru i tretirajte bubuljice. U nekoliko navrata dnevno namažite bubuljice svježim sokom iz lista aloe ili aloe vera gelom.

Jabučni ocat

Prirodni i jabučni ocat je prirodna kisela tvar, koja zajedno s drugim kiselinama sadrži octenu kiselinu. To su vrste AHA koje mogu pomoći u pilingu kože i djelovati kao adstringent( sredstvo koje steže površinu kože), pomažući isušiti dodatno ulje u porama i smanjiti njihovu veličinu.

Jabučni ocat, također može pomoći u smanjenju upale, a visoka kiselost može pomoći u ubijanju bakterija koje dovode do bubuljice.

Kako ukloniti crvene bubuljice na licu?

Začepljene pore uzgajaju bakterije koje uzrokuju bubuljice koje se hrane staničnim ostacima(mogu ih uzrokovati virusi, gljivice ili bakterije) i sebumom prikupljenim u njima.

Bakterijski rast poprima oblik infekcije, što uzrokuje upalni odgovor na zahvaćenom mjestu.

Upravo ta temeljna upala uzrokuje oticanje, crvenilo i stvaranje bubuljica na začepljenim porama. Crvenilo bubuljice čini je uočljivom. 

Budući da je crvenilo znak upale, jedini način da se to ublaži je rješavanje uzroka.

Pojava bubuljica na licu uzrokuje stres koji pokreće oslobađanje hormona kortizola u tijelu, koji preaktivira uljne žlijezde ispod vaše kože kako bi proizveo više sebuma.

Višak sebuma, zajedno s mrtvim stanicama i drugim nečistoćama, nakuplja se na površini vaše kože i postupno se taloži duboko u pore, začepljujući ih i stvarajući sve veći broj bubuljica.

Osim što izgledaju neprivlačno crvene bubuljice mogu biti izrazito bolne.

Da bismo uopšte počeli liječiti bubuljice neophodno je posvetiti pažnju rutini čišćenja lica, umivanju,održavati maksimalnu higijenu lica  i ruku. Dovoljno je ujutru i uveče nježnim prirodnim sredstvima umiti i očistitit lice.

Evo nekoliko jednostavnih i sigurnih lijekova koji mogu pomoći u suzbijanju crvenila vaših  bubuljica umirujući temeljnu upalu.

1.Terapija ledom

Primjena niske  temperature pomaže usporiti cirkulaciju krvi u tom području sužavanjem krvnih žila. Kao rezultat toga, upala kože se raspršuje u određenoj mjeri, što vašu bubuljicu čini manje bolnom, crveno i vidljivom.

Međutim, ovaj učinak je samo privremen, tako da morate ponoviti zahtjev nekoliko puta dnevno dok se crvenilo ne smiri.

-Stavite kockicu leda na bubuljicu jednu minutu uz minimalan pritisak. Nakon 10 minuta ponovite postupak. 

2. Terapija  vrećicama  hladnog zelenog čaja

Kao i kockice leda, ovo je vrsta hladnog obloga koja uključuje prednosti zelenog čaja za kožu.

Niska temperatura i kofein u zelenom čaju uzrokuju suženje krvnih žila, smanjujući oticanje i crvenilo. Osim toga, zeleni čaj pun je tanina, koji su antioksidansi koji mogu pomoći u smirivanju upaljene kože. 

-Namočite vrećicu zelenog čaja u šoljici vode

-Pomiješajte 1 kašiku meda  zbog dodatnih svojstava smirivanja kože

Stavite šoljicu  u zamrzivač na 10 minuta.

Ohlađenu zelenu vrećicu čaja lagano pritisnite preko bubuljice 15-20 sekundi. Odmorite kožu nekoliko minuta prije nego što ponovite postupak.

3. Ulje čajevca

Ulje čajevca esencijalni je sastojak za njegu kože koji se široko koristi za masnu kožu sklonu bubuljicama. Njegova antimikrobna svojstva pomažu ubiti bakterije koje uzrokuju bubuljice kak

Natopite štapić za uši  u ulje čajevca koje je  razblaženo u apoteci i prislonite na bubuljicu. Nikako nemojte razmazivati čist čajevac (recimo po obrazima) ukoliko imate više bubuljica u blizini. Budite strpljivi. Tretirajte svaku bubuljicu posebno.

4.Voda od krastavaca

Voda od krastavaca prepuna je vitamina A, C i E, a upravo ovi vitamini  brzo  zacjeljuju vaše upalne procese. Osim toga, njegova svojstva hlađenja pomažu smanjiti temeljnu upalu, a istovremeno olakšala crvenilo i iritaciju oko njega. Učinak hlađenja također pomaže minimizirati velike otvorene pore kako bi se spriječilo ponovno izbijanje novih.

Voda od krastavaca obiluje silicij  dioksidom, koji pomaže u obnavljanju kože i djeluje kao sastojak protiv bubuljica. Osim toga, pomaže uravnotežiti razinu pH vrijednosti vaše kože kako bi umirila nadraženu kožu.

Iscijediti krastavac i svakodnevno čistiti lice.

 5.Soda bikarbona

 Soda bikarbona pomaže  u problemu rješavanja bubuljica. Ona je jedno od najmoćnijih sredstava za njihovo brzo uklanjanje. Soda bikarbona je dobro rješenje za sve tipove kože, a naročito za one koji imaju osjetljivu kožu budući da neće uzrokovati nikakvu nadraženost.

 Kako biste maksimalno iskoristili svojstva sode bikarbone u uklanjanju bubuljica, napravite smjesu  tako što ćete pomiješati jednu čajnu žličicu sode bikarbone s malo vode ili limunova soka. Smjesu nanesite na područja zahvaćena bubuljicama te ostavite da se suši nekoliko minuta. Nakon toga operite lice u mlakoj vodi i nanesite na kožu hidratantnu kremu.

Za postizanje što bržih rezultata preporučljivo je postupak ponoviti dva puta dnevno.

6. Vodena para

Nećete požaliti isprobate li ovu metodu protiv bubuljica. Parenje lica je odlično za kožu u svakom slučaju, a naročito kad imate nečisteće poput bubuljica. Para otvara pore i omogućuje koži da diše te potiče tijelo da se riješi masnoća, prljavštine i bakterija zarobljenih u porama koje  uzrokuju infekciju i upalu.

Napunite veliku posudu vrućom vodom  u koju dodate vrećicu-dvije čaja od kamilice te parite lice nekoliko minuta. Zatim se umijte se  mlakom  vodom, osušite lice i nanesite kremu za bubuljice koja ne sadrži ulje.

7.Limun za lice

Limun je jedan od najboljih prirodnih preparata koji treba redovno uzimati kako zbog jačanja imuniteta tako i kao sredstvo za različite probleme, pogotovo one na licu. Kada su bubuljice u pitanju, limun na koži deluje na dva načina: smanjuje sekreciju sebuma i deluje antibakterijski.

 Oni koji su ga probali u vidu maski i sredstava za čišćenje lica, tvrde da liječi i najupornije akne i crvenilo na licu. 

Jedan od provjerenih načina za oslobađanje od bubuljica je da nanesete limun direktno na kritična mesta na licu. 

Ovo možete uraditi pred spavanje i ujutru se umiti mlakom vodom, dok oni koji imaju nešto osjetljivije lice  bolje je da ovaj tretman primjene u toku dana i onda da nakon pola sata isperu lice.

S obzirom na to da je limun jak ne preporučuje se da se često upotrebljava, dva puta nedeljno biće dovoljno.

Ukoliko primjetite da vas lice peče kada nanesete limun direktno na lice, slobodno ga prije upotrebe razblažite sa dvije-tri kapi vode. I dodatak: birajte hranu za bubuljice, a jedna od njih jeste i bijeli luk za bubuljice.

potkožne bubuljice na licu

Kako riješiti potkožne bubuljice na licu?

80% potkožnih akni na licu pojavljuje se zbog prljavih ruku. Preostalih 20% su metabolički procesi koji se odvijaju tijekom puberteta, bolesti štitnjače ili hormonalnih poremećaja, što je kršenje proizvodnje potkožnih masti.

Potkožne akne nastaju zbog viška ženskih hormona, s bolestima jajnika ili crijeva.

Veliki potkožni prištići na licu smatraju se vrlo opasnim, jer gnjoj ne može doći na površinu. Zbog toga postoji mogućnost njegovog prodora u okolna tkiva i krvotok.

Bolni potkožni prištići mogu biti veličine od 1 do 10 mm. Upaljeno tkivo uzdiže se iznad površine kože. Mogu biti crvene, bijele ili blijedo žute. U upaljenim lojnim žlijezdama gnjoj se počinje brzo nakupljati. Ali ne može sam izaći.

Stoga često potkožne bubuljice počinju brzo rasti.

Nije teško otkriti takve nakupine gnoja, jer osim estetske nelagode, oni osim estetske nelagode uzrokuju bol i svrbež.

Korijen đumbira može se i treba koristiti za rješavanje problema s potkožnim formacijama. Njegov hemijski sastav uključuje   posebne tvari koje ublažavaju upalu i bol. Đumbir ima sedativni učinak na upaljenu kožu lica i poboljšava proces ozdravljenja problematičnih područja.

Moćan je antiseptik i na taj način nam pomaže da se izborimo sa različitim vrstama bubuljica. Uništava bakterije na površini kože, kao i u porama, sprečava nastanak akni i isušuje postojeće. 

Napravite masku u koju ćete pomiješati kašiku izrendanog đumbira,kašiku meda i malo mlijeka. Nanesite na lice i nakon 15 minuta umiti se mlakom vodom. Lice će vam biti preporođeno.

Čaj od đumbira za lice

Ovaj čudotvorni čaj odličan je ukoliko želite brzo da dođete do lijepe i čiste kože. Brojni vitamini i minerali iz đumbira očisti će sve nečistoće i prljavštinu sa lica, sprečavajući infekcije i upale na licu.

U dva decilitra prokuhane vode dodajte kašičicu rendanog đumbira, dodajte sok od pola limuna i ostavite da se dobro ohladi. Vatom temeljno očistite lice, a postupak možete ponavljati svakodnevno.

Iako bubuljice možemo tretirati u kućnoj atmosferi, možeš se prepustiti i stručnjacima u kozmetičko-dermatološkom salonu koji nam mogu ponudit:

  • IPL tehnologija za otklanjanje bubuljica na bradi, čelu i dr
  • mehaničko čišćenje lica
  • ultrazvučno čišćenje lica

Najčešće što primijetimo kod drugih osoba jeste upravo lice. Lice, čisto, glatko, kao od satena je želja svih nas. Budite nježne prema svojim porama jer upravo čiste pore su vaša zdrava i sjajna koža koja vas neće zaustavljati u mnogim životnim poduhvatima.