Kako se riješiti bubuljica? Savjeti koji pomažu

Kako se riješiti bubuljica? Savjeti koji pomažu

Autor:

Kako se riješiti bubuljica pitanje je svake osobe koje muče akne. Mnogo je uzroka zbog kojih se javljaju akne, ali za svaki postoji riješenje.

Suština je uvijek ista kod uzroka – višak sebuma, bakterija i mrtvih ćelija zapuši pore i nastane upalni proces vidljiv na koži u vidu upaljene, crvene bubuljice ili pak mitisera.

Višak sebuma posledica je što ishrane, što hormona, što neadekvatne nege, pa i nekih bolesti.

Proces uklanjanja bubuljica koje se uporno javljaju i ponavljaju nije nimalo jednostavan i zahtijeva promjene u načinu životu. Nekada je neophodno liječenje antibioticima ili hormonska terapija. 

Takve promjene i načini liječenja ne donose rezultate preko noći.

Ko se sve suočava sa bubuljicama?

Za vrijeme puberteta ne mijenja se samo raspoloženje nego i lice. Koža postane problematična i osjetljiva i vjerovatno ne postoji tinejdžer koji se nije zapitao njeguje li ispravno svoju kožu. 

Klasičan savjet je da uvijek uklonite šminku i očistite lice prije odlaska na spavanje. Za njegu takve kože potrebno se fokusirati na čišćenje, ravnotežu izlučivanja sebuma i hidrataciju te izbjegavati proizvode koji sadrže agresivne sastojke. 

Na pojavu akni kod žena utječu hormonalni disbalansi, poput trudnoće, menopauze ili menstruacije.

Osim hormona i genetike, na nastanak akni utiče i način na koji njegujete lice i kozmetika koju koristite, zatim nivo stresa, životni stil, bakterije u porama, korištenje anaboličkih steroida ili lijekova koji sadrže litij i barbiturate.

Iako su žene osjetljivije na pojavu prištića, nisu ni muškarci pošteđeni, a uzroci bubuljičavosti mogu biti slični, ali i ponešto različiti. I muškarci dobivaju prištiće. Muškarci su najčešće pogođeni aknama u pubertetu i to može biti ekstremna bubuljičavost. 

S biološkim sazrijevanjem se uspostavlja hormonalna ravnoteža i one nestaju. Nastanak prištića u kasnijoj dobi može biti izazvan nečistim priborom za brijanje, lošim sredstvima za njegu kože, genetikom i nasljednim faktorima.

Muškarci često rade prljavije poslove od žena, često su izloženi prašini i ostalim nečistoćama, pojačano se znoje, a kombinacija znoja i nečistoća je čest uzrok upalnih prištića, pa i pravih čireva.

Muškarci su i dlakaviji, pa slučaj uraslih dlaka može biti češći nego kod žena, iako urasle dlake mogu nastati kao posljedica lošeg brijanja. Akne i kako ih se riješiti je dakle problem koji muči oba spola, a ekstremne slučajeve uvijek trebaju pregledati dermatolog i endokrinolog i prepisati adekvatnu terapiju.

Ne morate trošiti brdo novca na skupe tretmane u salonima. Postoje mnogobrojni, potpuno prirodni lijekovi koji mogu jednako dobro da izliječe vašu kožu lica.

Takođe, kroz mnoge tretmane ćete spriječiti pojavu novih bubuljica u budućnosti.

Kako se riješiti bubuljica na licu?

Problematična koža sklona aknama i bubuljicama svakako zahtjeva što kvalitetniju njegu. Naravno, to podrazumijeva pažljiv izbor preparata koje ćemo koristiti, koji će poboljšati izgled kože i neće napraviti još veću štetu.

Ukoliko se bojite da radite na svoju ruku, pametno bi bilo da posjetite kozmetičara ili dermatologa koji će vam pomoći da riješite problem u korenu. Često, oni će vam i preporučiti kremu ili gel koji bi trebalo da koristite i to su uglavnom antibiotske kreme. 

Uglavnom, takvi preparati se zasnivaju na biljkama kao što su: aloe vera, neven, gavez, čajevac, različita esencijalna ulja, med,vitamini A, E i D…

Bitno je da proizvod koji koristite kako biste se riješili bubuljica sadrži što više aktivnih sastojaka koji će delovati dubinski.

Najgora stvar koju možemo uraditi je stiskanje bubuljica – ne dirati ih na ovaj način.

Ta navika može dovesti do sekundarnih infekcija kože i stvoriti ozbiljne ožiljke na licu.

Zato prste k sebi i radije se bacite na učenje o tome zašto uopće nastaju prištići i kako ih se riješiti na prirodan i efikasan način. Bez ikakvog mučenja kože.

A stiskanje bubuljica je jedna od gorih stvari koje možemo napraviti. Umjesto toga, isprobajte par jednostavnih kućnih recepata pomoću kojih se vrlo lako možete riješiti svih prištića.

  • Kreme – sve kreme uglavnom u sebi imaju sastojke koji djeluju antiseptički i spriječavaju dalje upale i infekcije kože kao i začepljenje pora. 
  • Lijekovi – uz obaveznu konsultaciju sa dermatologom propisuje se terapija koja uključuje antibiotike i antibakterijske preparate.
  • Gelovi i losioni – birajte gel i losion koji su specijalno osmišljena formula bazirana na sastojcima biljnog porijekla koji pomažu u borbi protiv mitesera, bubuljica i akni. Jedan takav set jeste Aknolin. Set je namjenjen čišćenju kože lica sklone aknama, bubuljicama i miteserima. To je posebno osmišljena formula koja svojim sastojcima dubinski čisti pore, uklanja višak sebuma, njeguje i štiti kožu od spoljašnih uticaja.

kako se riješiti bubuljica na licu

 

Kako se riješiti bubuljica na licu prirodnim putem?

Dosadne i ružne bubuljice možete ukloniti u veoma kratkom vremenskom roku.

Prirodnih lijekova sa brzim dejstvom ima mnogo, a možete ih sigurno naći u svom domu. Njihova primjena ne proizvodi neželjena dejstva, već samo dobar efekat na vašu kožu.

Zato, očistite je od bubuljica i bez nekog velikog truda pružite sebi zdrav izgled – za svega nekoliko sati. S obzirom na to da je koža pri pojavi akni vrlo osjetljiva, bilo bi dobro tretirati ju prirodnim preparatima koji neće intruzivno reagirati na kožu i samo ju još više oštetiti.

8 načina kako se brzo riješiti bubuljica prirodnim putem:

  • Led – upotreba je veoma jednostavna – samo ga umotajte u krpu i držite na pogođenom mjestu par sekundi. Poboljšava cirkulaciju na pogođenom području, zatvara pore i uklanja nečistoće i masnoću koja se akumulira na koži.
  • Med – štapićem za uši nanesite med direktno na bubuljicu i ostavite da stoji pola sata. Zatim operite kožu hladnom vodom. Med je izvor prirodnih antibiotika koji mogu ubrzati proces ozdravljenja, ali i spriječiti infekciju.
  • Para – napunite veliku posudu vrelom vodom i pustite da para dolazi u kontakt sa vašim licem nekoliko minuta. Isperite lice mlakom vodom i nakon sušenja nanesite nemasnu hidratantnu kremu. Para će otvoriti pore na koži i omogućiti joj da diše. 
  • Bijeli luk  – izrežite češanj bijelog luka na pola, utrljajte na bubuljice i sačekajte 5 minuta pa operite kožu mlakom vodom. Bijeli luk je antivirusni, antifungalni, antiseptički i antioksidantni agens koji pomaže brzom liječenju bubuljica.
  • Soda bikarbona – izmješajte 1 kašikicu sode sa malo vode, umijte se i ostavite je malo vlažnom. Nanesite pripremljenu pastu i pustite nekoliko minuta da se osuši. Operite lice toplom vodom. Nikad nemojte držati sodu na koži duže od 5 minuta jer može izazvati isušivanje.
  • Menta – zgnječite lišće svježe mente da iscjedite sok. Nanesite sok na bubuljice i ostavite da stoji 10 minuta. Operite kožu hladnom vodom. Antibakterijska svojstva mente pomažu da se ubiju bakterije koje uzrokuju bubuljice. Možete koristiti ulje mente koje sadrži mnogo esencijalnih masnih kiselina. 2-3 kapi ulja nanesite na bubuljice, masirajte par minuta pa isperite vodom.
  • Krastavac – izrežite krastavac na komadiće i držite ih potopljenim u vodi oko sat vremena. Procijedite vodu  i popijte je ili koristite za umivanje. Krastavac je bogat izvor kalcija, vitamina A, C i E. Takođe, ima umirujući efekt hlađenja kože. 
  • Papaja – dobar izvor antioksidansa vitamina A, ima enzime koji pomažu smanjenju upale i kožu čine mekom i glatkom. Jednostavno se koristi – samo izgnječite sirovu papaju, pa iscjedite sok koji nanesete na bubuljicu.

Kako se riješiti fleka od bubuljica?

Kada se bubuljice i akne uklanjaju cijeđenjem dolazi do pojave fleka od bubuljica.

Naša koža sadrži pigment melanin koji je zadužen za boju tena, štiti kožu od štetnog UV zračenja i daje licu svjež i zdrav izgled. Uslijed povrede i upale kože, što je slučaj i sa aknama i bubuljicama, melanin se može dodatno gomilati u tim dijelovima tkiva. Tada će doći do pojave fleka na koži.

Na prvom mestu tu je krema i dobar gel za akne.

Gel i losion za bubuljice

Gel i losion su nešto potpuno prirodno i tretman koji će vas efikasno osloboditi kako bubuljica i akni, tako i fleka i ožiljaka koje ostaju iz njih. U kombinaciji smanjuju upale na koži, sprječavaju pojavu bubuljica, akni i mitesera, regeneriraju kožu i sprečavaju nastanak ožiljaka i fleka od bubuljica.

Sastojci treba da budu na biljnoj bazi. To su u prvom redu ekstrakt smole iz primorskog bora koji sadrži piknogenol, magični sastojak koji regenerira kožu, pomaže joj da obnovi zalihe kolagena i vitamina C.

Tu je i šafranika, D-PANTHENYL TRIACETATE, derivat vitamina B5 koji ubrzava zacjeljivanje rana na koži, kao i alantoin, aloe vera. Set dubinski čisti pore, uklanja višak sebuma i reguliše njegovu produkciju, dezinfikuje i hidrira kožu. 

kako se riješiti bubuljica pirodnim putem

Šta vam još pomaže?

Mnogo je načina da se samostalno i kod kuće riješite bubuljica. Osim gela i losiona, to mogu biti i:

  • Med – propolis je odličan lijek u borbi protiv bubuljica. Potrebno je samo da ga nanesete na bubuljice nekoliko puta na dan i neće ostati fleke na licu.
  • Limun – sve što je potrebno jeste malo limunovog soka razblaženog sa vodom nanesete na fleke.  To ponavljate neko vrijeme i fleke će nestati. Limun izbjeljuje ožiljke uz pomoć vitamina C koji posjeduje.
  • Jabukovo sirće – pomiješajte jabukovo sirće i vodu, nanesite tečnost na fleku, a nakon 5 minuta isperite. Zbog svoje kisele prirode jabukovo sirće uklanja mrtve ćelije kože i pospješuje rast zdravih ćelija.
  • Maslinovo ulje – bogato je vitaminom E i odlično je za njegu kože. Nanesite malo toplog maslinovog ulja na fleke laganim trljanjem i ostavite da stoji pola sata, a zatim isperite.
  • Ulje čajevca – dodajte 4 kapi čajevca u 2 supene kašike vode i ispirite fleke ovim rastvorom. Nikad ne koristite ulje čajevca koji nije razblažen.
  • Ulje vitamina E – vitamin E u obliku ulja hidrira kožu i liječi je od fleka. Iz kapsula vitamina E dobićete ulje koje potom blago nanesete na fleke i lagano trljate 10-ak minuta, a nakon toga poželjno je da odstoji još 15-20 minuta prije nego što ga isperete hladnom vodom.
  • Zeleni čaj – nanesete zeleni čaj na lice, neka odstoji neko vrijeme, a zatim ga isperite. Fleke sa lica će se znatno umanjiti.

Osim na licu, akne se mogu pojaviti i na vratu, leđima i ramenima.  

Kako se riješiti bubuljica na leđima?

Bubuljice na leđima i ramenima su vrlo neprijatna pojava kako na ženskom tako i na muškom tijelu. Na leđima se mogu pojaviti i potkožne bubuljice, a često su jako velike. Nikako ih ne smijete dirati. Mogu se pojaviti kod mladih osoba, u pubertetu, a tako i kod starijih.

Zaista, teško je riješiti se bubuljica na leđima, ali nije nemoguće! Bitno je da rješenje postoji, da to nije stiskanje, grebanje i cijeđenje, već da je na korak od vas.

Postoje medicinski tretmani koje vam može preporučiti vaš dermatolog. Evo kako se riješiti bubuljica na leđima?

  • Antibiotici – mogu biti u formi površinskih tretmana, ali doktor može prepisati i oralnu terapiju.
  • Hormonske pilule – lijek za one osobe kod kojih se utvrdi da je neravnoteža u hormonima uzrok pojave akni na ovom dijelu tijela.
  • AHA i BHA kiseline – alfa hidroksi kiseline uklanjaju mrtve ćelije i bore se protiv bubuljica i ožiljaka. Beta hidroksilna kiselina bori se protiv bakterija.
  • Cink – jedan od prirodnih elemenata koji pomažu u jačanju imuniteta. Možete ga koristiti kao suplement, ali i kao površinski tretman.
  • Gelovi protiv bubuljica – najbolje su prirodne varijante kao što je prirodni gel koji ima aktivne sastojke koji se uspješno bori protiv upalnih procesa, bakterija, čisti i dezinfikuje kožu i smiruje upalu.

Kako se riješiti bubuljica na nogama?

Kako bi se smanjio broj bubuljica na nogama, morate imati svakodnevnu njegu. Kupanje uklanja bakterije, prljavštinu i znoj.

Koristite proizvode označene kao nekomedogene – ova oznaka znači da neće uticati na formiranje novih bubuljica.

Pokušajte sa eteričnim uljima. Ova esenijalna ulja imaju antibakterijska i antiseptička svojstva. Uvijek kombinujte esencijalno ulje sa glavnim uljem.

Nosite odjeću u kojoj vaša koža može da diše  kako biste izbjegli skupljanje bakterija. Koristite sredstva za pranje, sapune i losione sa manje aditiva i mirisa.

Bubuljice na nogama kod žena se najčešće pojavljuju uslijed pretjeranog lučenja sebuma, ako žena ima masan tip kože. Isto važi i u slučaju depilacije, naročito brijanja koje izaziva urastanje dlaka i sitne crvene bubuljice po nogama uslijed iritacije. To izaziva blokadu folikula dlake, što pogoduje razvoju bakterijske infekcije i nastanku akni i bubuljica.

Što ako se akne ne povuku?

Kada se akne ne povlače, potrebno je posjetiti dermatologa. Važno je na pregled doći bez šminke. Dermatolog može preporučiti određene kreme ili lijekove koje imaju za cilj smanjivanje stvaranja loja i ublažavanje upale, a nekada će biti potrebna i hormonalna terapija.

Dakle, akne se najčešće javljaju u pubertetu, a uzrokuje ih nekoliko različitih stvari. Na tržištu postoji niz preparata specijaliziranih za ovaj problem, ali jednako tako postoje i načini kako se riješiti akni potpuno prirodno.

Ipak, valja uzeti u obzir da neće sve metode biti jednako učinkoviti kod svih jer je koža drugačija kod svakoga pa samim time treba biti uporan i pronaći pravi tretman.