Koliko je korisna kamilica za bubuljice?

Koliko je korisna kamilica za bubuljice?

Ukoliko se mučite za problematičnim tenom, morate saznati sve koristi koje donosi kamilica za bubuljice. Evo kako do sjajnog i čistog lica.

Pomoći će vam ako je koristite spolja, u vidu čaja za umivanje, tonika, ulja ili maske za lice, ali podjednako i ako je koristite kao ukusni napitak.

Ova biljka je od davnina poznata u njezi i zaštiti kože, te se smatra da su je još stari Grci i Rimljani koristili za iscjeljenje kožnih tegoba i smirivanje iritacija. Da li je moguće da jedan tako mali cvijet može biti moćan saveznik u vašoj težnji da imate čist i blistav ten? 

Jeste, a saznaćete i zašto, te koje su to osobine koje je čine biljkom broj 1 u prirodnom tretiranju lica i tijela.

Zašto je dobra kamilica za bubuljice?

Ako ste od onih osoba koje vjeruju u prirodna rješenja za različite tegobe, onda je vrlo moguće da ste se već susreli sa kamilicom ako vas je bolio stomak, niste mogli da spavate ili vam je koža bila dehidrirana i iziritirana. Sve ove boljke spaja jedno rješenje – potrebna je biljka koja je u stanju da smiri i opusti, kako naš vanjski 

omotač, tj kožu, tako i nerve iznutra. I sve to može upravo – kamilica! Njene osnovne osobine su:

  • Ubrzava proces zarastanja ožiljaka – poboljšava proces zarastanja i smanjuje infekcije koje prave veće ožiljke
  • Izbljeđuje ožiljke nastale od akni – redovnim umivanjem čajem od kamilice ten se izjednačava, a koža se balansira dok ne nestane tamni pigment ožiljaka
  • Smiruje iritacije – pozitivno djeluje na suzbijanje različitih iritacija kože, od dermatitisa, do ekcema
  • Djeluje antiupalno – naročito kada je riječ o eteričnim uljima kamilice, dokazano je da redovnim nanošenjem štiti od bakterija, gljivica i mikroba
  • Smanjuje bol – djeluje kao analgetik kada se nanosi direktno na upaljene bubuljice
  • Djeluje antioksidativno pomoću apigenina koji utiče na smanjenje upale i koži vraća otpornost na loše uticaje
  • Hidrira kožu – svakodnevnim umivanjem čajem od kamilice ili nanošenjem prirodnog tonika sa ovom biljkom, koža postaje hidriranija, pore se čiste i time dolazi do smanjenja mogućnosti nastanka bubuljica
  • Smanjuje crvenilo i otok – držanjem obloga na otečenim bubuljicama, crvenilo i otok se smanjuju i smiruju

Sve ovo se može postići vrlo jednostavnim redovnim korištenjem. Uvedite umivanje kamilicom u svoju dnevnu ili večernju rutinu i primijetićete da vaše lice uskoro postaje čistije, bubuljice nestaju, a ožiljci od akni blijede. Saznajte kako da je koristite da biste sve to postigli.

Kako se koristi kamilica za bubuljice?

Ova aromatična biljčica se može koristiti na više načina i to u obliku:

  • Čaja
  • Eteričnog ulja
  • Tonika
  • Maski

Možete i kombinovati različite načine na koje koristite kamilicu, kada ih isprobate i uvidite koji najviše godi vašoj koži.

Čaj od kamilice

Može se koristiti iznutra i spolja, zavisno od potrebe i efekta koji želimo postići. Može se praviti od svježih ili suvih cvjetića kamilice. Bolje efekte ćete postići ako koristite čaj u rinfuzi, nego vrećice čaja koje često nemaju dovoljno jaku koncentraciju korisnih sastojaka.

Kamilica kao napitak

I samo ispijanje čaja od kamilice ima koristi za smanjenje bubuljica na licu. Ako ste se zapitali zašto, odgovor je u smanjenju napetosti i anksioznosti, koje su čest uzrok nastanka bubuljica.

Naime, ponekad tokom dugih perioda napetosti, tijelo luči previše hormona adrenalina i kortizola, kao i insulina, koji pojačavaju mašćenje kože i nastanak bubuljica. 

Uprošćeno rečeno, smirujući svoj nervni sistem ćete preventivno spriječiti nastanak bilo bubuljica na bradi ili nekom drugom mjestu.

Kamilica za umivanje

Svi oni koji su imali problematičnu kožu, a u svakodnevnu rutinsku njegu uveli umivanje čajem od kamilice su vrlo brzo osjetili njeno pozitivno djelovanje. Crvenilo i iritacija su se povukli, upale smirile, a koža je bila vidno hidrirana i mekana.

Umivati se može ujutru ili naveče. Nakon toga nije potrebno ispirati lice vodom, nego se nakon sušenja može nanijeti i vaša omiljena krema ili gel za bubuljice

Umivanje se radi na već očišćenoj koži, bez pudera ili šminke. Najbolje je raditi to sa mlakim ili hladnim čajem; svakako nemojte da to radite sa vrućim da ne izazovete opekotine.

Čaj napravite na sledeći način:

  • 1 kavena kašika kamilice
  • 200 ml vode (količine koje želite da napravite prilagodite ovom odnosu)

Vodu stavite da provri, pa ubacite kamilicu. Ostavite da vri 3 – 5 minuta, pa sklonite da se prohladi. Prije upotrebe procijedite.

Dodatni savjet: ako koristite rinfuzne cvjetiće, možete ih prokuvavati nekoliko puta da biste izvukli sve korisne sastojke iz njih. Filter vrećice možete koristiti samo jednom.

Ovako spremljen čaj možete obogatiti medom, limunom ili kombinovati sa drugim biljkama, poput mente, ako ga koristite za piće.

kamilica za bubuljice i akne

Eterično ulje od kamilice

Kamilica za bubuljice može da se koristi i u vidu eteričnog ulja. Ovakva ulja se dobijaju različitim metodama, a u cilju očuvanja visoke koncentracije aktivnih sastojaka koje ta biljka ima. Upravo zbog tako visoke koncentracije se ne smiju koristiti samostalno, jer bi mogla izazvati iritacije ili alergijske reakcije.

Zbog toga se u malim dozama, od po nekoliko kapi, dodaju takozvanim nosećim uljima, kao što je bademovo ili kokosovo, pa tek onda nanose na kožu.

Eterično ulje kamilice se odlično pokazalo u borbi sa aknama i ožiljcima od bubuljica. U ovu svrhu je dobro kombinovati ga sa uljem lavande koja takođe doprinosi smanjenju upale i smirivanju. Budući da su oba ulja eterična, potrebno je dodati ih jednom od nosećih ulja.

Osim dobrog uticaja na smanjenje bubuljica, ulje od kamilice se dobro pokazalo i u:

  • Borbi sa ekcemom
  • Ublažavanju iritacije kože zbog koje mogu nastati bubuljice
  • Hidriranju kožu i sprečavanju oštećenja

Kako ga koristiti:

  • 2-3 kapi eteričnog ulja kamilice pomiješati sa 2 kapi eteričnog ulja od noćurka ili lavande
  • Dodati ih u supenu kašiku kokosovog ulja, pa sjediniti miješanjem
  • Higijenskim štapićem ulje nanijeti na dijelove kože zahvaćene aknama ili bubuljicama
  • Ostaviti da djeluje preko noći
  • Isprati
  • Koristiti dok se ne smiri upaljena bubuljica ili povuče iritacija. Čuvati na hladnom u staklenoj posudi.

Kamilica za bubuljice u obliku tonika

Ako vam je umivanje čajem posao koji oduzima previše vremena za pripremu svakog dana, onda je prirodni tonik od kamilice najbolji izbor za vas. 

Šta je zapravo tonik i zašto je koristan? Tonik spada u preparate koji dodatno čiste i hidriraju kožu, te je pripremaju za nanošenje seruma, krema koje se bolje upijaju nakon toniranja. Zavisno od sastojaka mogu imati različite učinke, pa će neki samo hidrirati, dok će drugi i isušivati bubuljice, smirivati kožu, hraniti je.

Toniranje kože kamilicom djeluje na:

  • Smanjenje i uklanjanje hiperpigmentacije nastale zbog ožiljaka od akni
  • Smirivanje upala kože uzrokovane lučenjem previše masnoće
  • Čišćenje pora i mitisera
  • Uklanjanje preostalih nečistoća koje mogu izazvati bubuljice

Kako se koristi tonik?

Tonik od kamilice će svakako učiniti više stvari odjednom. Sve one pobrojane dobre strane kamilice se ogledaju i pri korištenju tonika koji je sadrži. Ako ga koristite ujutru i naveče, vaša koža će biti osjetno mekša i blistavija.

Nakon čišćenja kože na uobičajen način, tonik nanesite na tupfer ili vatu i pređite njime preko čitavog lica srednje jakim pritiskom. Ponovite to nekoliko puta, sve dok niste sigurni da ste prešli preko svih površina. Neće škoditi to što ćete tretirati i dijelove lica na kojima nema bubuljica, pošto nema negativnih uticaja na normalnu kožu. Naprotiv, tonik za lice sa kamilicom može se koristiti za sve tipove kože.

Recept za pravljenje tonika

Odličan tonik u kojem je vodeći sastojak kamilica može se napraviti u kućnim uslovima sa svega nekoliko sastojaka. Potrebno vam je:

  • 200 ml čaja od kamilice
  • 4 kašike destilovane vode
  • 2 kašičice gela od aloje vere
  • Kašičica ulja E vitamina (ili jednu kapsulu)
  • Staklena bočica ili teglica

Postupak izrade:

U šolju vruće vode stavite vrećicu kamilice, poklopite i ostavite da se hladi oko 20 minuta. Vrećicu izvadite, pa dodajte aloju i vitamin E i miješajte nekoliko minuta da se sve rastvori. Nakon toga dodajte i destilovanu vodu, pa ponovo miješajte dok tečnost ne bude potpuno izjednačena. Tako dobijen tonik uspite u staklenu posudicu i dobro zatvorite radi boljeg i dužeg čuvanja, najbolje u frižideru.

  • Aloja će u ovakvom toniku doprinijeti još boljoj hidrataciji kože, a uz to je poznata i po sklonosti ka smirivanju upala i regeneraciji kože, što je prednost za kožu sa bubuljicama.
  • E vitamin će pomoći u vraćanju elastičnosti kože, njenoj zaštiti, ali i dužem trajanju tonika.

Bitno je ne ostavljati tonik predugo otvoren niti na toplom, da se ne bi prerano pokvario. Svakako ne trebate praviti prevelike količine, jer ga uvijek možete brzo napraviti kada ga ponestane.

Ovakav tonik možete koristiti i preventivno, da preduprijedite nastanak bubuljica zbog nečistoće. Možete ga koristiti i ako je vaš tip kože normalan, za održavanje hidratacije. Nema vremenskog ograničenja koliko se često smije koristiti.

Kamilica za bubuljice kao maska za lice

Volite li handmade maske iz sopstvene kuhinje? Ako je odgovor potvrdan, onda će vas radovati da možete napraviti i one sa kamilicom kao jednim od sastojaka, a koja će pomoći vraćanju vaše kože u stanje bez akni, bubuljica i crvenila.

Maska sa kamilicom, medom i alojom

Za ovu masku su vam potrebni:

  • Vrećica čaja od kamilice
  • Šolja vrele vode
  • Kašika gela od aloje vere
  • Kašika meda

Priprema:

U šolju vrele vode dodati vrećicu čaja i ostaviti da se prohladi. U zasebnoj posudi pomiješati alojin gel i med, pa im dodati nekoliko kašika čaja. Sve miješati dok se ne dobije kompaktna smjesa.

Kako se koristi:

Nanijeti na čistu i suvu kožu, pa ostaviti da djeluje 15 minuta. Potom oprati mlakom vodom i posušiti mekanim peškirom.

Kako djeluje:

Svaki od sastojaka se odlično uklapa sa drugima, a sve u cilju smirivanja i obnavljanja kože. Dok kamilica direktno smiruje upalu i čisti kožu, te uklanja masnoće sa njene površine, aloja vera će je regenerisati na nježan i postojan način. Aloja će je savršeno hidrirati i omekšati, čime će se smanjiti i mogućnost nastanka ožiljaka od bubuljica.

U tome će im pomoći i med poznat po svojim antiseptičkim svojstvima, kao i omekšavanju kože. Nema ograničenja u učestalosti korištenja ove maske.

kako se koristi kamilica za bubuljice

Maska od kamilice i ovsenih pahuljica

Za ovu masku su vam potrebni:

  • Vrećica čaja od kamilice
  • 1 kašika usitnjenih ovsenih pahuljica
  • 2 kašike meda
  • Bademovo ulje

Priprema:

Iz vrećice istresti usitnjenu kamilicu u posudu, dodati joj ovsene pahuljice, med i kašičicu bademovog ulja. Sve smiješati u ujednačenu pastu koja se može razmazivati.

Kako koristiti:

Nanijeti na čisto i suvo lice. Ostaviti da djeluje dok se maska ne osuši, a zatim isprati mlakom vodom. Poslije toga se preporučuje nanošenje hidratantne kreme.

Kako djeluje:

Ovas takođe ima uticaj na smirivanje kože, kao i kamilica. Utiče na smanjenje iritacija i upala, pa je odličan sastojak maski za lice kada je u pitanju koža sklona nastanku bubuljica. Bademovo ulje će kožu omekšati i na taj način smanjiti mogućnost nastanka potkožnih bubuljica usljed začepljenja pora. Može se koristiti po potrebi.

Može li kamilica biti štetna po kožu i organizam?

Generalno gledajući, kamilica nije opasna biljka, ali neke grupacije ljudi bi se morale konsultovati sa doktorom da li je bezbijedno da je koriste. Evo ko spada među njih:

  • Osobe alergične na biljke iz porodice tratinčica. Ako imate alergijske reakcije na hrizanteme, neven, tratinčice ili ambroziju, trebali biste sa obazrivošću da isprobate konzumaciju kamilice u bilo kojem obliku.
  • Trudnice – nije dokazano da im kamilica šteti, ali nisu dokazane ni koristi, budući da se na ovoj grupaciji ne izvode eksperimenti takve vrste. Zbog mogućnosti da se plod izloži riziku, poželjno je izbjegavati konzumiranje čaja od kamilice.
  • Osobe koje se pripremaju za operaciju – kamilica sadrži kumarin, koji može djelovati na razrjeđivanje krvi, pa je bolje izbjegavati je ako se pripremate za bilo kakvu hiruršku intervenciju. Koncentracija kumarina je niska, ali je bolje ne rizikovati.

Koje mjere prevencije preduzeti?

Prije nego isprobate korištenje bilo kakve biljke po prvi put, bilo da je konzumirate kao hranu, tj piće ili je želite koristiti u vidu preparata, uradite takozvani test zakrpe. To je test na alergijske reakcije koji se izvodi vrlo jednostavno – na zapešće ruke nanesite ili trljajte tu biljku i ostavite da djeluje do sledećeg dana.

Ako se ne pojavi nikakva reakcija, biljka je bezbijedna za dalje korištenje. Ako se, pak, pojavi alergijska reakcija, iritacija, osip, svrbež, crvenilo ili bol, onda odustanite od daljeg korištenja.  

Da li je kamilica za bubuljice vrijedna isprobavanja?

Odgovor je definitivno potvrdan. Ako iščitate iskustva mnoštva ljudi po različitim forumima, vidjećete da su reagovanja na njegu kože sklone bubuljicama kamilicom isključivo pozitivna. Rezultati se pokažu vrlo brzo, naravno, uz redovnu i pravilnu upotrebu.

Nakon čestog umivanja kamilicom, kao i upotrebe ulja, tonika ili maski za lice sa ovom biljkom, koža postaje čista, bez upala i bubuljica.

Uz to je primjena vrlo jednostavna i pristupačna, pa vrijedi posvetiti malo vremena ovakvom načinu njege.