Celulit na butinama: 9 savjeta koji vam mogu pomoći

Celulit na butinama: 9 savjeta koji vam mogu pomoći

Autor:

Zategnute i glatke butine san su svake žene. Ipak, celulit na butinama kvari taj san. Saznajte šta činiti i kako se riješiti ove dosade sa tijela.

Nažalost, celulit kod oba pola, a posebno kod žena, nije rijetka pojava. Pogotovo sada, kada je ljeto iza ćoška, mnoge žene se pitaju šta mogu učiniti da smanje ili možda čak potpuno uklone celulit na butinama i stražnjici.

Kombinacijom 9 savjeta u tekstu koji slijedi mogu vas dovesti do sjajnih rezultata. 

Celulit predstavlja nakupljene naslage potkožnog masnog tkiva koji u obliku karakterističnih udubljenja i ispupčenja daju koži izgled takozvane “narandžine kore”. Celulit ne predstavlja zdravstveni problem, već je riječ o problemu estetske prirode i kod 80-90% žena od cjelokupne populacije je u većoj ili manjoj mjeri izražen. Počinje da se javlja u adolescentskom periodu kod djevojaka, a mjesta na kojima se najviše stvara jesu upravo prednja strana butina, unutrašnja strana butina, stražnjica i stomak.

Razlog zbog kojeg se celulit najviše nakuplja na butinama, jeste zato što taj dio tijela prirodno ima najviše masnog tkiva. Može se javiti celulit na unutrašnjoj strani butina, ali i celulit na prednjoj strani butina. Takođe, nije česta pojava ni celulit na butinama u trudnoći.

Sada kada smo definisali šta je celulit, dolazimo do naših 9 savjeta kako možete skinuti ,i riješiti se tvrdoglave “narandžine kore”.

Gel protiv celulita na butinama

Gel protiv celulita na butinama, može biti jak saveznik u borbi. Na tržištu postoji mnogo proizvoda ovog tipa, a glavni sastojci na koje treba da obratite pažnju u traženju odgovarajućeg gela su:

  • Retinol kao sastojak u kremama i serumima u posljednje vrijeme je jako popularan kod minimiziranja prvih znakova starenja. A da li ste znali da on pomaže u eliminisanju celulita? Upravo tako, retinol kao derivat vitamina A, glavni je sastojak u dodatnoj produkciji kolagena i zatezanju kože. Koža nakon nanošenja gela izgleda svježe i mekano. Dodatni savjet je da nakon toga nanesete SPF ako izlažete taj dio kože suncu, jer je posebno osjetljiva pri nanošenju retinola. Druga opcija je da ga uvedete u vašu noćnu rutinu.
  • Kofein – drugi sastojak koji trebate tražiti u kozmetičkim proizvodima ukoliko želite skinuti celulit na butinama, koji takođe pomaže u detokcikaciji. Možete čak i sami napraviti piling od kafe, namazati na unutrašnju i spoljašnju stranu butina i zamotati u plastičnu foliju. Ostavite to neko vrijeme da kofein djeluje, a kasnije isperite vodom.
  • Ekstrakti bršljana, divljeg kestena, kore drveta hrasta lužnjaka i planinska aromatska biljka zvana arnika ili u narodu poznata kao brđanka, neki su od najvažnijih sastojaka koji treba da se nađu u proizvodima za borbu protiv celulita. Svi ovi sastojci su prirodni, tako da možete biti sigurni da neće izazvati neželjena dejstva ili iritaciju kože. 

kako skinuti celulit na butinama

Kako skinuti celulit na butinama masažom?

Rekviziti koje možete koristiti: drvene četke za tijelo, foam roleri, oklagije za masažu ili ako nemate ništa od toga, možete prstima izmasirati unutrašnju i prednju stranu butina. Svakodnevno četkanje tijela i masiranje tokom tuširanja, pomaže u eliminaciji toksina koji akumulišu slojeve masnoće, a to nerijetko dovodi do upale potkožnog masnog tkiva i vidljivog izraženijeg celulita.

Tijelo možete četkati i na suhom tijelu, prije tuširanja, ali ne zaboravite nakon toga nanijeti hidratantni losion za tijelo, jer suho četkanje može dodatno iziritirati i isušiti kožu.

Zdrava ishrana

Najveći krivac za stvaranje celulita na prednjoj i na unutrašnjoj strani butina, jeste nezdrava ishrana. Često konzumiranje prerađene industrijske hrane, pune aditiva, šećera i praznih kalorija dovešće vas do uzaludne borbe sa kilogramima, a celulit na butinama će biti samo još jedna stavka od sitnih nezadovoljstava.

Postepeno nastojte da uvedete prirodne i zdrave namirnice u tri glavna obroka, a eliminišite korak po korak sve što je nezdravo i što vas drži u tom začaranom krugu.

Znači treba da izbacite slatkiše, sokove, peciva, da smanjite unos soli i da ne šećerite dodatno napitke.

Trudite se da u svakom obroku unesete dovoljnu količinu proteina iz mesa, jaja, ribe, uz kontrolisani unos masti (orašasti plodovi, ulje) i složenih ugljenih hidrata (riža, krompir, ovsene pahuljice). Voće takođe može da se jede, ali u umjerenim količinama.

Birajte bobičasto voće: jagode, maline, borovnice, jer sadrže mali procenat ugljenih hidrata. Voće za razliku od riže i krompira, spada u proste šećere, koji se brzo razgrađuju i pretvaraju u energiju, a sav taj višak koji ne potrošimo se skladišti u našem tijelu u vidu masnih naslaga, pa i celulita.

Zato je umjerenost važna, a preporučuje se jedna voćka dnevno ukoliko je vaš izbor jabuka, kruška ili banana.

Povrće za razliku od voća, zaista možete da jedete u velikim količinama i da ga kombinujete u svakom obroku u vidu raznobojnih salata.

Hidratacija

Znamo da savjet “pij puno vode” zvuči previše jednostavno, da biste se na taj način riješili celulita na butinama, ali moramo reći da on zaista radi. Pored kombinacije sa ostalim stavkama, naravno.

Voda je važna za hidrataciju cijelog tijela, bolji i elastičniji izgled kože, ubrzava proces varenja, usporava proces starenja, utiče na raspoloženje i čini da se osjećate odmornije i svježije na velikim ljetnim vrućinama. Brojni su benefiti koje nam donosi voda, a svima nam je dostupna i na dohvat ruke.

Trudite se da unesete od 1,5-2,5 litre vode dnevno, a kako bi bili sigurni da niste zaboravili na svakodnevnu hidrataciju, imate aplikacije i za tu svrhu. Izbacite prerađene sokove i zamijenite je vodom, ili limunadom bez šećera. Vaše tijelo će vam biti zahvalno, a celulita će biti sve manje.

Vežbe za celulit na butinama

Generalno zdrav način života podrazumijeva umjerenu svakodnevnu fizičku aktivnost. Ali većini nas je i vizuelni, odnosno estetski dio jako bitan, jer utiče na naše samopouzdanje i čini da se osjećamo dobro u svojoj koži.

Za prosječnu odraslu osobu, koja recimo provodi 8 sati na poslu svakog dana u sjedećem položaju, rizik od pojave različitih zdravstvenih problema je povećan, pa tako i rizik od nastanka celulita. Ono što stručnjaci preporučuju od vježbi za celulit na butinama je sljedeće:

3x tjedno trening snage: on podrazumijeva izvođenje statičnih vježbi sa opterećenjem sopstvenog tijela ili dodatnim opterećenjem u vidu tegova ili elastičnih traka koje će stvarati otpor.

Svaki trening snage treba da se sastoji od:

  1. Zagrijavanje: treba da traje 5-10 minuta; tijelo treba zagrijati nekim cardio vježbama, a zglobove kružnim pokretima krećući od vrata, zglobova ramena, lakta, kukova, koljena ka stopalima.
  2. Glavni dio treninga: izvodite statične vježbe sa opterećenjem poput čučnjeva, raznih varijanti iskoraka, mrtvog dizanja, sklekova, trbušnjaka, itd.

Konkretno vježbe koje će stimulisati rast mišića i ljepši izgled butina, a samim tim i pomoći u skidanju potkožnog masnog tkiva koji je zadužen za stvaranje celulita su sljedeće:

  • Čučanj: ovo je osnovna vježba kojom se uglavnom započinje trening donjeg dijela tijela. Kada savladate težinu sopstvenog tijela, dodavajte postepeno opterećenja.
  • Iskorak: još jedna odlična vježba za toniranje butina i nogu u cjelini. Treba voditi računa da koljeno pri iskoraku ne prelazi prste na nozi, već da je postavljeno u položaj od 90 stepeni u odnosu na pod. Takođe ga možete izvoditi u raznim varijantama i pravcima: iskorak unaprijed/ unazad, iskorak na stolicu/klupu, iskorak u stranu, bugarski iskorak i slično.
  • Mrtvo dizanje: jedna od vježbi koja zahtijeva veoma preciznu i pažljivu tehniku izvođenja, kako biste pogodili pravi mišić, a da ne povrijedite leđa. Važno je da ne uzmete preveliko opterećenje ako još niste savladali pravilno izvođenje. Priđite šipci ili uzmite u ruke bućice. Zatim, zauzmite stav nogama otprilike u širini vaših ramena. Stopala treba da budu usmjerena ravno, a kada se savijete šipka i šake sa bućicama treba da se kreću paralelno uz potkoljenice. Većinu vaše težine prilikom podizanja prebacite na pete, kako biste zadržali stabilnost i kako opterećenje ne bi bila u zglobu koljena. Leđa treba da budu u neutralnom položaju, ne previše pogrbljena, ali ni zategnuta. Kada podignete težine, zamislite da se stopalima odgurujete od pod. Vraćanje u početni položaj i spuštanje treba obaviti na isti način, samo obrnutim slijedom.
  • Kick back/ donkey kick: potisak nogom unazad ili u stranu. Kod izvođenja ove vježbe leđa treba da vam budu ravna, a da vam je fokus na mišićima stražnjice. 
  • Most: vježba se izvodi tako što legnete na leđa, savijete noge u širini ramena, a ruke spustite pored tijela (ukoliko radite vježbu bez dodatnog opterećenja). Nakon što zauzmete ovaj položaj, kukove propinjete prema gore, praveći tzv. “most”. 

Sve ove vježbe možete u jednom treningu izvoditi u 3/4 serije od 15-20 ponavljanja. Važno je da trening prilagodite svojim mogućnostima, ali da vam ipak bude izazovan kako biste napredovali.

Istezanje: svaki trening treba završiti istezanjem, kako bi se spriječila ili ublažila upala mišića. Svaki pokret istezanja zadržati 15-30 sekundi dok ne osjetite sa se mišić opustio. 

  • 7-10K koraka dnevno: jako je bitno da se svakodnevno krećemo, a koraci se rade umjerenim, laganim tempom i mnogi ljudi je računaju kao cardio aktivnost, iako profesionalci naglašavaju da ona to ipak nije. Postoji mnogo besplatnih aplikacija kojima možete mjeriti korake i vidjeti koliko ste zaista aktivni u toku dana. Dolazi nam sve ljepše vrijeme, pa to iskoristite da prošetate do posla, pauzu iskoristite u laganoj šetnji, a vikendom idite u prirodu.
  • 1-2x tjedno da imate cardio aktivnost, kao na primjer: trčanje, brzo hodanje, plivanje, rolanje, vožnja bicikla, ili potražite neki online cardio trening koji možete uraditi kod kuće. Ta aktivnost treba da traje u kontinuitetu, dakle bez zastoja i prekida, bar 30-40 minuta.

Pored varijanti koje možete izvoditi sami kod kuće, postoje vrlo napredni medicinski tretmani u oblasti dermatologije koji su dali dugoročne i uspješne rezultate u borbi protiv celulita.

Prije svega, treba da znate da postoje četiri faze u razvoju celulita i da je onaj u četvrtoj fazi najtvrdokorniji i najteži za uklanjanje:

  1. faza: kada celulit nije vidiljiv ili je na stisak kože gotovo nepostojeći;
  2. faza: celulit je vidljiv jedino na stisak kože;
  3. faza: celulit je vidljiv na butinama kada osoba stoji na suncu ili osvijetljenom prostoru:
  4. faza: celulit je vidljiv bilo da osoba sjedi ili stoji, sa dubokim udubljenjima i nepravilnostima na koži.

celulit na unutrašnjoj strani butina

Tretmani u salonu

Bilo da je celulit na butinama u prvoj ili poodmakloj fazi, postoje i dermatološki tretmani koji se rade u ordinaciji. Ovo su najbolje i najefikasnije rješenje da se dugoročno riješite celulita.

Neke od njih koji su dostupni i kod nas, izdvojićemo u sljedećim pasusima.

  • Enzimska terapija

Ovo je jedan od savremenih tretmana koji funkcionira tako što se enzimi ubrizgavaju pod kožu i razgrađuju degenerativno vezivno tkivo i masne ćelije. Enzimi takođe podstiču razvoj novog kolagena. Preporučuje se da se rade 1-3 tretmana u razmaku od  2-4 tjedna. Tretman je bezbolan i radi se bez lokalne anestezije, a oporavak nije potreban. S obzirom da se procenat kolagena pod kožom povećava, rezultati su vremenom sve bolji i bolji nakon ovih tretmana.

  • Laserska liposukcija

Laserska liposukcija je tretman koji ima dvostruko dejstvo. Ne samo da otapa nastalo degeneratvno vezivno tkivo usljed širenja celulita, već istovremeno uklanja nakupljene masne ćelije ispod kože, zvane celulit. Zar to nije genijalno?

Ono što biste morali potrošiti mukotrpnim treningom za nekoliko mjeseci, možete otopiti jednim tretmanom. Osim toga, i ovaj tretman podstiče stvaranje novog kolagena i oblikovanja dijela tijela koji se tretira.

Međutim, moramo naglasiti da tretman nije bezbolan i da se izvodi pod lokalnom anestezijom. Oporavak traje jedan dan u obilku mirovanja. Modrica na tretiranom dijelu tijela nema, a rezultati su odlični i vremenom sve bolji.

  • RF Subcizija

Još jedan od veoma traženih tretmana jeste RF subcizija. On zapravo predstavlja mehaničko uništavanje degenerativnog vezivnog tkiva uz pomoć radiovalova (RF je skraćenica za radio-frequency).

Tretman se izvodi samo jednom, uz pomoć lokalne anestezije. Modrica gotovo da nema na tretiranom području, a oporavak nije potreban u smislu strogog mirovanja ili nošenja steznika.

Kao i svi ostali, i ovaj tretman podstiče razvoj novog kolagena i uništava masne ćelije (isti “dvostruki” efekat kao i laserska liposukcija) odmah nakon jednog tretmana.

  • Endolift

Jedna od najefikasnijih metoda za potpuno uklanjanje svakog oblika celulita je upravo Endolift. Procedura izgleda tako što se ispod kože uvodi tanko lasersko vlakno, sa ili bez lokalne anestezije.

Lasersko vlakno sa optičkom energijom uklanja ćelije degenerativnog tkiva koje je nastalo zbog nemogućnosti rastezanja tog sloja kože, usljed bujanja masnog tkiva ispod njega. To je razlog zašto se koža povlači ka unutra, i tako nastaju neravnine. Uništavanjem degenerativnog vezivnog tkiva, stvara se novi kolagen uz lipolizu masnih ćelija.

Rezultat dobijate odmah nakon tretmana, bez potrebe za oporavkom. Trajanje se očekuje da će biti 3-5 godina ili čak više.

Celulit je stanje koje pogađa veliki broj žena, ali kao što smo vidjeli postoje brojni načini da smanjite njegovu vidljivost. Nažalost, on nastaje zbog različitih faktora kojima smo svi izloženi, a na neke i ne možemo uticati.

Faktori kao što su dob, pol, genetika, sjedeći način života, stres i mnogi drugi, su glavni krivci za nastanak celulita na butinama. Međutim, dugoročnom primjenom ovih savjeta sveukupni izgled vaše kože može biti znatno bolji.