Perut u kosi – sve što treba znati o uzrocima i liječenju!

Perut u kosi – sve što treba znati o uzrocima i liječenju!

Autor:

Imate perut u kosi i želite da je se riješite što prije? Saznajte šta uzrokuje perut i kako da je se na prirodan načina zauvijek oslobodite.

Perut u kosi je potpuno bezopasna, ali veoma neprivlačna pojava, te ukoliko imate ovaj problem vjerovatno je upravo estetika ono što vam najviše smeta.

Možda ste se nekada plašili i da će drugi pomisliti da imate lošu higijenu kose.

Ne brinite, uglavnom ništa takvo nije u pitanju. Štaviše, perut nije produkt kose, već vlasišta, koje stvara perut iz različitih razloga.

Kako nastaje perut u kosi?

Odvajanjem malih komadića suve kože sa tjemena javlja se perut u kosi. Bijele ljuspice mogu biti prisutne u manjoj ili većoj količini.

Perut u kosi odlikuje nekoliko simptoma:

  • pojava bijelih ljuspica na kosi, vratu, ramenima, pa čak i na obrvama ili bradi kod muškaraca
  • suva koža glave
  • pojava osipa i crvena na vlasištu
  • neugodni svrab
  • u težim slučajevima moguća je i pojava žućkastih ili crvenkastih ljuspicama na koži glave.

Važno je znati i to da postoje dvije vrste peruti

  • bijela i suha perut – najčešće nastaju kao produkt suve kože vlasišta, pahuljice su sitnije  i lakše se liječe,
  • žuta i masna perut – uglavnom uzrokovana bolestima vlasišta i često je praćena svrabom i crvenilom kože.

Perut u kosi uzroci

Tačan uzrok nastanka peruti najčešće nije poznat, ali postoji nekoliko faktora koji mogu dovesti do stvaranja ljuspica. U pitanju mogu biti bolesti vlasišta, odnosno kože glave ili određena stanja i navike koje negativno utiču na kosu i vlasište. 

Bolesti kože vlasišta mogu uzrokovati perut u kosi

Perut u kosi je često povezana sa seboraičnim dermatitisom, odnosno seborejom. Riječ je o hroničnoj upali kože koja se javlja na područjima gdje su lojne žlijezde najprisutnije, to jest na dijelovima tijela gdje se luči najviše sebuma. Jedan od njih je svakako tjeme. 

Ukoliko sumnjate da je uzrok vaše peruti seboreja, a ekcem vam se pojavljuje i na drugim područjima na tijelu, najbolje je da se što prije obratite svom dermatologu. Ljekar će vam dati adekvatan savjet kako da dalje tretirate tjeme i riješite se peruti u kosi, kao i ekcema. 

Problem često pravi i gljivica Malassezia globosa koja se hrani uljima na vlasištu, a ono reaguje tako što povećava brzinu obnavljanja ćelija, odnosno prebrzo odbacuje stare ćelije na koži glave, zbog čega nastaje perut u kosi. 

Do pojave gljivične infekcije na vlasištu može doći zbog pada imuniteta usljed određenih oboljenja, aktuelnog virusa korona ili stresa. Takođe i nedostatak vitamina i minerala u organizmu može da oslabi imunološki sistem. 

U ovom slučaju je, takođe, najbolje da potražite mišljenje stručnjaka koji će utvrditi da li je u pitanju infekcija ovom gljivicom i dati vam savjet kako da liječite perut u kosi.

kako se rešiti peruti u kosi

Stanja kože i navike koje uzrokuju perut u kosi

Osim navedenim oboljenjima vlasišta, perut može biti uzrokovana i nekim manje ozbiljnim faktorima. 

Perut u kosi – uzroci

Jedan od njih je suva koža glave. Naime, ukoliko vam je koža suva na licu, kao i na ostatku tijela, velike su šanse da imate isti problem i na vlasištu. U ovom slučaju bijele ljuspice su suve i dosta sitnije, nego u slučaju bolesti vlasišta. Kao što vam je poznato, vašoj suvoj koži ne prija hladnoća, vjetar i uopšteno zimsko vrijeme. Ona tada postaje dodatno isušena i počinje da pecka i svrbi. U ovom periodu vjerovatno ćete primjetiti i veće količine peruti u kosi. 

Šamponi na bazi sulfata i parabena i preparati za njegu i tretiranje kose su vrlo česti razlozi za pojavu peruti. Prečesto šamponiranje, velike količine šampona i preagresivni šamponi mogu dovesti do isušivanja kože vlasišta, stvaranja iritacije i peruti. Takođe, agresivni i neodgovarajući regeneratori, maske i balzami za kosu mogu da dovedu do problema.

Ne smijemo zaboraviti ni lakove za kosu, gelove, vosak, i slična sredstva za oblikovanje frizure koji u sebi mogu da sadrže velike količine hemije, te da dovedu do reakcije i uzrokuju perut u kosi. 

Moguće je da isti preparati odgovaraju drugim osobama iz vašeg okruženja, a vama ne. Važno je da znate da je svaka koža drugačija, te da zahtjeva individualni pristup i njegu.

Zanimljivo je da se čak i uzrast i pol navode kao faktori rizika za pojavu peruti u nekim istraživanjima. 

Tačnije, uočeno je da se perut najčešće javlja poslije 20. godine života i smanjuje se nakon 50. godine. Isto tako, dokazano je da se perut češće javlja kod muškaraca, i to zbog hormona testosterona koji povećava lučenje sebuma, a samim tim i mogućnost za pojavu peruti. 

Perut u kosi – liječenje

Kada uočite pojavu peruti najbolje je da se prvo javite dermatologu koji će pregledom vašeg vlasišta utvrditi uzrok problema, kao i dati vam odgovor na pitanje kako liječiti perut u kosi.

Liječenje će najviše zavisiti od samog uzroka peruti u kosi. Ukoliko je uzročnik seboroični dermatitis, perut je nažalost najčešće hronična, ali se uz određene preparate i adekvatnu njegu može držati pod kontrolom.

Šampon protiv peruti

Odabir šampona koji će odgovarati vašem vlasištu je prvi i najvažniji korak u borbi protiv peruti. Šampon treba da bude nježan, nikako agresivan, i da odgovara vašoj koži. 

Kada su u pitanju medicinski preparati, za perut se najčešće koriste šamponi na bazi sljedećih sastojaka:

  • Ketokonazol – antifungalni sastojak za kojeg se smatra da je najbolji izbor u borbi protiv peruti. Osim u šamponima može se pronaći u obliku tableta, krema i losiona. Dermatolozi najčešće preporučuju preparate sa ovim sastojkom jer se ketokonazol može koristiti kod svake životne dobi i u dužem vremenskom periodu. Čak je preporučljiva i upotreba ovog šampona u svrhe jačanja kose.                                     
  • Ugljeni katran – sadrži prirodni antifungalni agens, odnosno ima antigljvično djelovanje, te može smanjiti višak proizvodnje ćelija kože i pomoći u borbi sa gljivicom koja uzrokuje perut. Sa upotrebom šampona od katrana ne bi trebalo pretjerivati. Dugoročno korištenje može povećati osjetljivost vlasišta i dovesti do iritacije, a smatra se i da može ostaviti mrlje na kosi, posebno ukoliko je farbana kosa u pitanju. 
  • Salicilna kiselina – još jedan sastojak koji može pomoći kod peruti, ali ga ne treba predugo koristiti jer može dovesti do pretjeranog isušivanja kože. Pomaže u uklanjanju viška ćelija kože, te samim tim smanjuje pojavu peruti. 
  • Ulje čajevca – obiluje mnogim antigljivičnim i antibakterijskim svojstvima. Preporuka stručnjaka je da šampon protiv peruti sadrži 5% ulja čajevca. U tom slučaju neće izazvati neželjena dejstva i može pomoći u liječenju. 
  • Piriton cink – šampon koji može da uspori rast gljivica, bakterija i drugih mikroma. Posebno je koristan kod težih oblika peruti, odnosno kada je perut uzrokovana seborejom.
  • Selen sulfid – takođe koristan kod seboraičnog dermatitisa jer usporava rad lojnih žlijezda vlasišta i pomaže u liječenju peruti.

Sastojci na biljnoj bazi koji se preporučuju za borbu protiv peruti su:

  • Ši buter štiti kosu od isušivanja, čineći je fleksibilnijom i elastičnijom.
  • Ulje pšeničnih klica jača dlaku tako što je hrani i štiti od isušivanja, a ujedno i neguje kožu glave.
  • Ekstrakt kamilice umiruje kožu glave, a kosi daje neodoljivi sjaj.
  • Ulje lavande i ulje mente utiču na normalizaciju produkcije sebuma i na taj način kosa ne izgleda masna i slepljena.
  • Ekstrakt hamamelisa nežno čisti kožu glave uklanjanjući višak masnoće sa temena i kose.

Navedene šampone najbolje je koristiti naizmjenično sa neutralnim šamponom, kako ne bi došlo do pretjeranog isušivanja kože vlasišta. Najčešća preporuka je korištenje šampona za perut u nekoliko pranja, tačnije u periodu do 14 dana ili jednog mjeseca, u zavisnosti koliko često perete kosu. 

Potom je poželjno oprati kosu drugim, blagim šamponom, kako bi se postigao balans. Ili, ukoliko medicinski šampon od nekog od pomenutih sastojaka nije djelovao, potrebno je pokušati sa drugim sastojkom. 

Napravite sami šampon protiv peruti 

Soda bikarbona je od davnina poznata u svijetu ljepote. Kako biste izliječili perut potrebno je da je pomiješate sa eteričnim uljem ruzmarina. Naime, svojom zrnastom teksturom soda bikarbona djeluje tako što hvata i uklanja prljavštinu i višak masnoće sa kose, a samim tim uklanja i mrtve ćelije kože glave koje uzrokuju perut u kosi. 

Za razliku od mnogih komercijalnih šampona protiv peruti, ovaj neće isušiti kožu glave i ukloniti prirodna ulja sa vlasišta. Duže korišćenje ovog šampona može vam pomoći da poboljšate zdravlje kose i vlasišta. 

Prirodni šampon – recept za perut u kosi:

  • 1 supena kašika sode bikarbone 
  • 1 šolja vode 
  • nekoliko kapi eteričnog ulja ruzmarina

Umješajte sodu bikarbonu u šolju vode. Ukoliko želite veću količinu šampona onda na svaku narednu šolju vode dodajte po jednu kašiku sode. U ovu smjesu dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja ruzmarina, kako bi šampon dobio miris i teksturu. Kosu perete kao i sa svakim drugim šamponom, a potom dobro isperete.

Ovakav šampon je najbolje koristiti jednom sedmično, ili u svakom drugom pranju kako se ne bi narušila prirodni pH kose. Moguće je da vam kosa u početku bude suva i grublja na dodir, ali nakon nekoliko pranja primjetićete kako joj se vraća prirodni sjaj, mekoća, a perut nestaje.

perut u kosi uzroci

Prirodni lijek za perut u kosi 

Medicinski šamponi mogu biti korisni, posebno ukoliko je riječ o težim stanjima peruti. Ipak, 

prirodna rješenja se nameću kao sigurniji i bezbjedniji izbor. Šamponi na biljnoj osnovi sa pažljivo odabranim sastojcima mogu pomoći u čišćenju kose i kože glave, uklanjaju peruti i jačanju dlake, a pri tom nemaju štetnih efekata i mogu da se koriste duže vrijeme.

Osim šampona, od pomoći vam mogu biti i neki prirodni sastojci koje vjerovatno imate kod kuće, a vrlo su korisni u liječenju peruti, posebno one nastale kao produkt suve kože ili neodgovarajuće njege kose i vlasišta. 

Ukoliko ste u potrazi za potpuno prirodnim načinima koji vam mogu pomoći da otklonite bijele ljuspice i poboljšate zdravlje kose, svakako obratite pažnju na naredne sastojke koji štite vlasište od parazita, te pomažu u dubokoj hidrataciji kože i kose. 

Lijek za perut u kosi može biti:

  • Kokosovo ulje. Liječi perut, jača kosu i smanjuje opadanje. Prije svakog pranja kose utrljajte tri do pet kašičica u vlasište, te umotajte kosu peškirom ili je ostavite puštenu narednih sat vremena. Potom operite kosu na uobičajan način. 
  • Aloe vera. Njeguje kosu i vlasište. Kako biste se riješili peruti nanesite malo gela od aloe u vlasište prije nego što operete kosu šamponom. Poželjno je sačekati par minuta da koža i kosa upiju korisne sastojke.
  • Jabukovo sirće. Iako zvuči agresivno, zapravo je jako dobro za kosu i pomaže u uklanjanju peruti.  Potrebno je da četvrtinu šolje jabukovog sirćeta pomiješate sa četvrtinom šolje vode, te ovu miješavinu nanesete na kosu. Ostavite da djeluje bar 15 minuta, a zatim dobro isperite vlasište.
  • Aspirin. Lijek koji ste sigurno koristili kod bolova u glavi ili temperature, može odlično da posluži i u kozmetičke svrhe. Odličan je kod peruti i opadanja kose, a koristi se tako što se zdrobe dva aspirina i pomiješaju sa šamponom. Ovakav šampon se nanese na kosu i dobro utrlja, ostavi da odstoji dvije minute, a zatim ispere. Najbolje ga je koristiti u svakom pranju, pod uslovom da ne perete kosu češće od dva ili tri puta sedmično. Takođe, nemojte ga koristiti duže od mjesec dana u kontinuitetu kako ne bi došlo do pretjeranog isušivanja kože vlasišta. 
  • Limunov sok. Jedan takođe vrlo koristan prirodni način da se riješite peruti zauvijek. Upotrebljava se tako što se dvije kašičice limunovog soka utrljaju u vlasište. Potom sačekajte nekoliko minuta, te isperite kosu. Ukoliko imate osjetljivu kožu glave i plašite se da će vam ovako upotrebljen limunov sok iritirati vlasište, možete da ga pomiješate sa jednom šoljom vode i prelijete po kosi prije pranja. 
  • Maslinovo ulje. Od davnina upotrebljavano kao kućni lijek za perut u kosi i jačanje kose. Maslinovo ulje će najbolje dijelovati ukoliko nekoliko kapi utrljate u kosu i vlasište prije spavanja. Potom kosu umotajte u peškir ili kapu za tuširanje i ostavite preko noći. Ujutro operite kosu na uobičajan način, a rezultate bi trebalo da vidiš vrlo brzo. Maslinovo ulje možete koristiti dva do tri puta sedmično prije pranja kose. 

Kao što možete da primjetite, postoji mnoštvo prirodnih sastojaka i biljaka koje vam mogu pomoći da riješite perut u kosi. Osim toga, možete i sami da napravite prirodni šampon koji je efikasan protiv peruti, ali i potpuno siguran za kosu i kožu jer ne sadrži nikakve hemijske sastojke.

Još nekoliko savjeta!!

Kao i u svemu ostalom, pravilna ishrana igra veliku ulogu u liječenju peruti. Do nastanka bijelih ljuspica u kosi može doći i zbog nedostatka određenih vitamina i minerala u organizmu. 

To su najčešće: 

  • nedostatak cinka,
  • nedostatak B vitamina,
  • nedostatak omega-6 masnih kiselina, posebno gama linolenske kiseline, koja se može naći u ulju noćurka.

U ovom slučaju najbolje je da prvo putem laboratorijskih nalaza utvrdite da li vašem organizmu nedostaju određeni nutrijenti, te da u skladu s tim odaberete najbolje suplemente. 

  • Smanjite stres koliko god možete. Dobro je poznato da stres slabi imunitet, zbog čega može dovesti do nastanka peruti i drugih problema. Meditacija, joga, šetnja, trening u teretani, čitanje knjige ili neka druga aktivnost koja vam prija može da vam pomogne da redukujete nakupljeni stres i opustite se. 
  • Više izlaganja suncu takođe može biti korisno u liječenju peruti, jer sunce pomaže u eliminisanju gljivice koja se nalazi u tjemenu. Međutim, ukoliko koristite preparate na bazi katrana ovo pravilo ne važi. Štaviše prilikom korištenja katrana potrebno je izbjegavati direktno izlaganje suncu, kako ne bi došlo do iritacije vlasišta. 
  • Proizvode za oblikovanje kose smanjite na minimum, jer gelovi, lakovi i slični preparati mogu da usuše kožu i kosu, te utiču na nastanak peruti. 
  • Prilikom češljanja četku povlačite od tjemena prema vrhovima ujednačenim i čvrstim potezima. Na ovaj način ćete odvući ulje dalje od vlasišta, te ga rasporediti po pramenovima kose zbog čega će ona biti sjajnija i zdravija, a imaćete i sve manje peruti u kosi. 

Možemo zaključiti da perut u većini slučajeva nije neriješiv problem i svakako se može držati pod kontrolom. Važno je samo da pronađete prave preparate koji odgovaraju vašem vlasištu i kosi, te zauvijek se riješite bijelih ljuskica.